Nejčastější chyby při rekonstrukci interiéru

Sedíte v obývacím pokoji na pohovce a místo toho, abyste sledovali oblíbený pořad jdoucí v televizi přemýšlíte nad tím, jak zvelebit současný interiér? Už vám nepřijde dostatečně atraktivní ani hezký, necítíte se v něm dobře a prahnete po změně? Možností, co udělat je celá spousta. Můžete vymalovat, koupit nový nábytek, ale také radikálněji zasáhnout do vaší domácnosti. Ať už se rozhodnete pro rekonstrukci v interiéru v jakémkoliv smyslu, prozradíme si nejčastější chyby. 

Není pochyb ani sporu o tom, že Češi jsou národem kutilů. Místo toho, abychom volali na pomoc profesionály máme pocit, že naprosto všechno zvládneme hravě sami. Jenže díky našemu mylnému úsudku nás rekonstrukce interiéru stojí nakonec daleko víc, než s kolika jsme původně počítali. 

Styl, který nás nevystihuje

Než se pustíte do bourání, malování nebo kupování nového bytového zařízení, je důležité si promyslet konkrétní styl. V současné době jich existuje několik desítek a vybrat si ten, který vás nejvíce vystihuje je poměrně složité. Díky zodpovězení několika dotazů však hravě přijdete na to pravé ořechové:

  • Jaké barvy máte nejraději?
  • Jste minimalistou nebo potřebujete mít hromadu věcí?
  • Jste zastánci moderních výkřiků módy a technologií? 
  • Jak velká je vaše domácnost?

Pokud žijete v menším příbytku, upustíte od anglického stylu bydlení, který se nese v krapet kýčovitém duchu. Naopak dáte přednost minimalismu a světlým odstínům, jež mají vlastnost opticky zvětšit interiér. Pakliže nejste milovníkem posledních bytových trendů, upřednostníte retro a vintage před industriálním stylem bydlení a pokud milujete jednoduchost, ve skandinávskou domácnost se váš příbytek po rekonstrukci promění.

Maximálně tři barvy

Výběrem ideálního stylu se rázem vyřeší i dilema týkající se barev. Zatímco minimalismus sází na bílou, šedivou a na krémové tóny, ekologický styl zase sází na zemité odstíny. I přesto mají lidé tendenci hledat různé barevné kombinace, které však nakonec zhatí hezký první dojem. 

Při výběru barev platí, že stačí tři odstíny a dost. Zatímco jeden bude dominantní (zpravidla se jedná o nejsvětlejší barevný tón), druhá bude jeho kontrastem a třetí jen menším doplněním rozbíjejícím onen kontrast. 

Pamatujte na to, že právě barvy ovlivňují naši náladu. Zelená je nositelem sebevědomí a pozitivity, žlutá je barvou kreativity a červená může vzbuzovat v člověku mírnou agresivitu. Modrá je zase odstínem uklidňujícím, proto své místo má v ložnici.

Barvy interiéru
Barvy interiéru

Nezařizujte dopředu

Velkou chybou zejména při rozsáhlých rekonstrukcích je, že do obchodů s bytovými doplňky jdeme už dopředu čili předtím, než jsou stavební práce dokončeny. Nakupujeme si hromadu nábytku, také různé podoby osvětlení i dekorace. Ale po odchodu řemeslníků z příbytku zjišťujeme, že se ani jedno z toho do domácnosti vlastně nehodí. 

Předejděte nemalým výdajům tím, že počkáte, až budou stavební práce u konce a rekonstrukce se bude moct prohlásit za hotovou. Ušetříte tím v konečném důsledku i spoustu času a keramické prasátko hlídající vaše finance si pořádně oddechne.

Bourání se nedá tak snadno vrátit zpět

Pozor si dejte na bezhlavé bourání. Vadí vám stěna mezi jídelnou a obývacím pokojem? Nebo výklenek, který je součástí kuchyně? Zbourání zatím stále nedílných součástí příbytku nemůže být neuvážené. Nelze vzít kladivo a pustit se do díla. Později byste toho mohli litovat. 

Bourání jako takové nelze tak snadno vrátit zpět. Ano, postavit stěnu nebo výklenek lze, ale co když narazíte na nosnou zeď, která naruší stabilitu příbytku? Nebo neuváženým zbouráním přetrhnete kabely přivádějící elektřinu? Či jinak narušíte inženýrské sítě vedoucí bytem? Možných rizik je víc než dost, proto se před bouracími pracemi poraďte s odborníkem.

5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest