Jakou vybrat ledničku a mrazničku

Při výběru ledničky se samozřejmě můžete setkat hned s několika zásadními údaji a parametry, které rozhodují o její budoucí podobě. Ta by měla odpovídat především Vám a ostatním členům domácnosti, tak, aby tyto předpoklady naplnila nejen po stránce vzhledové, ale také objemové, která je velice důležitá. Ledničku a mrazničku lze zakoupit jako dva samostatně stojící celky, ale také jako jedno hotové zařízení. Tedy kombinovaný produkt, který je skladnější, a však může být omezen především svojí kapacitou.

V rámci tohoto základního rozdělení můžeme tedy zmínit onu kombinovanou ledničku s mrazničkou, již velice úspěšně konkuruje volně stojící mrazák, který může být doplněn například americkou ledničkou. Ta je dvoudvéřová a honosí se hned několika teplotními zónami a především velkým úložným prostorem. My se však zaměříme hlavně na výběr klasického modelu.

Umístění ledničky

Z hlediska umístění lze volit mezi dvěma modely. Je to lednice volně stojící a vestavná. Zásadní rozdíl obou řešení bude patrný pravděpodobně v designové části. Samostatně stojící produkt můžete postavit do jakékoliv patřičné části kuchyně nebo chodby a nemusíte se limitovat jakýmikoliv rozměry, co se týče objemu a velikosti. U vestavěné lednice jde samozřejmě o verzi, která je plně zakomponována do Vámi navržené kuchyně. Jde tedy o výrobek, který má přesně dané místo a je limitován i příslušným rozměrem dané skříně.

Co se týče kombinované varianty, můžete mít na výběr, zda bude mrazák umístěn ve vrchní nebo v dolní části celého zařízení.

Umístění lednice

Objem a velikost lednice

Tento údaj velice úzce vychází právě z množství osob, které budou prostor ledničky a mrazničky využívat. Každý má samozřejmě zcela rozdílné požadavky, přesto však existuje určité základní pravidlo, které praví, že dospělá osoba potřebuje velikost lednice v objemu kolem 60 litrů a mrazničky kolem 20 litrů. Na základě jednoduchého výpočtu je poté možné stanovit velikost tohoto zařízení.

Co se týče fyzických předpokladů, je rozměr klasické lednice vyloženě typizovaný, stejně jako většina kuchyňských spotřebičů. Šířka tohoto produktu se tedy rovná 60cm, v jejichž rámci je vhodné počítat i s určitou rezervou, ať už je to kolem lednice, tak za ní. Tato rezerva se však pohybuje kolem pouhého centimetru, v zadní části pak kolem tří centimetrů. Setkat se však můžete i s modely, které disponují bez-námrazovými systémy, které šíří běžné lednice navyšují na parametr 70cm.

Lednička v kuchyni

Spotřeba ledničky a mrazáku

V době neustále se zdražujících energií je velice zásadním parametrem také spotřeba lednice a mrazáku. Tento údaj je prezentován prostřednictvím energetických štítků, na které jsme všichni zvyklí u kterékoliv elektroniky. Vzhledem k samotné spotřebě se dnes nesetkáte s označením, které by bylo horší, než písmeno „A“. Běžně jsou k dostání ledničky, jejichž energetická třída je A, A+, A++ nebo A+++. Rozdíl mezi první a poslední uvedenou kategorií může být znatelný až dvojnásobně. A uznejte sami, že platit dvakrát tolik za jeden jediný spotřebič ročně může být pocítitelnou sumou. Nutno však počítat s tím, že pořízení ledničky s třídou A+++ bude vyžadovat jistě vyšší vstupní náklady.

Na výsledný odběr elektrické energie má samozřejmě vliv bezpočet nejrůznějších faktorů, mezi které může patřit umístění chladničky, ale také technické předpoklady v podobě množství kompresorů, objemu, apod.

Energická třída ledničky
Energická třída ledničky

Zásadní parametry a funkce ledniček

Nejčastěji se ve výčtu technických parametrů a funkcionalit lze setkat s množství kompresorů a okruhů, které mají vliv hlavně na samostatné a nezávislé chlazení ledničky a mrazáku, kde si v rámci obou částí volíte libovolné teploty. Dále jsou to nejrůznější vakuové systémy, které zapříčiňují dokonalou čerstvost vloženého ovoce a zeleniny. Lednice pak disponují i speciálními šuplíky a policemi, jež umožňují pohodlně skladovat všelijaké potraviny a tyto zóny navíc disponují i unikátními antibakteriálními úpravami.

Často nechybí automatické odmrazování, ventilátory, režimy, jež dokáží udržovat úspornou teplotu v případě odjezdu na dovolenou, časovače, digitální ukazatel teploty uvnitř, ale také okolo lednice, zvuková signalizace a řada nápaditých drátěných programů, jež Vám ulehčí užívání lednice, potažmo mrazáku.

Lednička s mrazničkou

Díky zveřejněným informacím si jistě dokážete představit, kolik aspektů a parametrů může ovlivnit velikost a vybavenost Vaší budoucí ledničky a mrazničky. Definujte proto své požadavky týkající se užívání předem a velice rychle se dopracujete k modelům, které budou vyhovovat Vašim potřebám.

Trh okupuje totiž přemíra značek, jež Vám mohou nabídnout zcela rozdílnou kvalitu, množství funkcionalit a samozřejmě i výslednou cenu. Pořizovací sumy kombinovaných zařízení mohou začínat na hranici 6.000,- Kč a mohou dosahovat závratných sum přesahujících částky 50.000,- Kč. V tom případě jde samozřejmě o dokonalé modely.

5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest