Výhody a nevýhody ratanu, znáte je všechny?

Znáte ratanovou palmu? Pokud ne, jistě víte alespoň o výsledném produktu – ratanovém nábytku. S oblibou přírodních materiálů v interiéru a exteriéru roste i poptávka po ratanovém vybavení. Jaké má tento materiál výhody a nevýhody a proč si jej rozhodně pořídit? 

Ratanové výrobky byste překvapivě před 40 lety našli i v několika výrobnách v Česku. Postupně se od výroby upustilo, a tak u nás dnes koupíte spíše kousky z dovozu. Přírodní ratan na trhu časem doplnila i alternativa v podobě umělého ratanu, ale ten je s přírodním materiálem jen těžko srovnatelný – obzvláště, pokud patříte mezi milovníky autentičnosti. A kde takový přírodní ratan najdete?

Z deštných pralesů doslova až na váš stůl

Ratan pochází z ratanové palmy, kterou jsme zmínili na začátku. Ta má specifickou strukturu dřeva, která je plná zvláštních kapilár. Ty dodávají palmě vodu, což je důvod, proč je ratan příjemně elastický. Ohebnost, elasticita a lehká váha patří nejen mezi vlastnosti materiálu, ale také mezi jeho výhody. Ratanový nábytek je odolný, přitom je však lehký a zároveň estetický. Odolnost z něj navíc dělá adepta na zahradní nábytek – ratanové sezení je tak populární součástí návrhu zahrad u nás i ve světě. 

Ratanový nábytek

Nevýhody ratanu. Jaké jsou?

Krásný přírodní materiál oplývá spíše výhodami, ale pár nevýhod přece jen najdeme. Složení materiálu totiž neumožňuje adhezi, a tak je nutné ošetřit ratan speciálně. Nátěr dřeva je možný teprve po úpravě materiálu – a to po odstranění povrchové vrstvy. Má to však háček – není stálobravený ani odolný proti vnějším vlivům. Kdy se tedy pro ratan rozhodnout? Když chcete využít jeho pevnost, odolnost a především jedinečný vzhled.

Hrátky s ratanem v interiéru

A jak tento materiál využít v interiéru a kombinovat jej? Překvapivě snadno. Ratan si v prostoru skvěle rozumí s dalšími přírodními materiály. Esteticky doplní dřevo, spolu se kterým zútulní kterýkoli kout vašeho domova. Co se týká doplňků, můžete volit nejen len, přírodní plátno a okrasné traviny, ale vlastně i jakékoli zemité barvy. Chcete docílit luxusu? Nebojte se kombinace s mramorem. A naše doporučení na závěr?

Pokud se s ratanem teprve seznamujete, nebojte se použít solitérní kus nábytku, třeba v podobě elegantního ratanového dvojkřesla či konferenčního stolku. Pak už stačí jen vnímat, jak hřejivý ratan rozzáří váš interiér – a kouzlo přírody se rozšíří do vašeho domova.

5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest