Vypěstujte si lucky bamboo – šťastný bambus oslní vás i návštěvy

Ať už přijdete do jakékoliv domácnosti, všude se to hýří pokojovými rostlinami v podobě monstery, dracény nebo elegantních orchidejí. I když mluvíme o velmi krásných květinách, chceme si do svého domova přinést trochu jiné druhy, které nám bude kdekdo závidět. Nemusíte nutně pátrat dlouhé hodiny na internetu, jeden tip pro vás máme. Je jím lucky bamboo neboli šťastný bambus. Už jste o něm slyšeli?

Jenže já nechci ve svém obýváku pěstovat exotický strom! Možná jste si řekli. Jenže rostlina skrývající se pod názvem “lucky bamboo” není tím, co vídáte v televizi při sledování dokumentu o pandách. Nejedná se o bambus v pravém slova smyslu, ale o pokojovou rostlinu jménem dračinec pruhovaný neboli dracaena sanderiana. Bambus připomíná jen svým vzhledem a dokáže oslnit nejen vás, ale také každou jednu návštěvu, která překročí práh vašeho domu. 

Kořeny sahají až do daleké Afriky

Dračinec pruhovaný neboli lucky bamboo má své kořeny až v daleké Africe, odkud se rozšířil prakticky do celého světa. Do povědomí lidí se rostlina zapsala díky originálnímu způsobu pěstování svazků stonků, které se mohou například stáčet do spirál. 

I když mluvíme o rostlině pocházející z exotických krajin a ze zcela jiného podnebného pásu, daří se jí i u nás a ostatně proto se stala tak oblíbenou. Stejně jako jiné rostliny nemá ráda, když na ni přímo praží sluneční paprsky. Dařit se jí bude ideálně na místě, kde je světlo rozptýlené, případně minimální. 

Pěstovat ji lze ve vodě i v květináči

Lucky bamboo potěší každého vášnivého pěstitele pokojových rostlin. Ptáte se, jak pěstovat bambus? Na otázku lze odpovědět několika způsoby. Jednou z možností je pěstování ve vodě, kdy je důležité, aby byla pěstební nádoba dostatečně široká. Stonky zároveň musí držet v přímé poloze, proto vázu vystelte například oblázky. Při pěstování ve vodě nezapomínejte rostlinu pravidelně zaštipovat, což vede k delší životnosti rostliny, která tímto způsobem vydrží i rok ve vaší domácnosti. 

Druhou možností pěstovat bambus v květináči. V tomto případě se jistě ptáte, jak zasadit bambus tak, aby každý stonek svazku dlouhodobě prospíval. V ideálním případě nechávejte mezi jednotlivými stonky rozestupy rovnající se zhruba pěti centimetrům. Substrát udržujte mírně vlhký, v zimě zalévejte méně (ostatně to platí prakticky u všech pokojových rostlin). 

Šťastný bambus v květináči
Šťastný bambus v květináči

Jak na tvarování stonků?

Ať už se rozhodnete pro pěstování v květináči nebo pro pěstování ve vodě, na mysli vám jistě vyplynula otázka, jak na tvarování stonků rostliny. Je nutné, abyste rostlinu k tvarování stonků přiměli, a to ideálně za pomocí velkého kartonu, kterým rostlinu zastíníte a ve kterém vyříznete okénko v úrovni vrcholu stonku. Ten se poté nahne za světlem. Dalším krokem bude pootočení rostlinou a postupné posouvání okénka výš a výš. 

Nemusíte se obávat toho, že by zastínění vedlo ke zhoubě rostliny. Šťastný bambus nevyžaduje příliš mnoho světla ke svému spokojenému životu a stín snáší víc než dobře. Co je třeba mít na paměti, tak že tvarování je běh na dlouhou trať, proto se obrňte trpělivostí.

Tipy pro pěstování lucky bamboo

Aby vám pěstování šlo od ruky, poradíme vám pár tipů, díky nimž se dočkáte úspěchu. A tady jsou:

  • Při výběru upřednostněte rostliny se svěže zelenými listy bez zahnědlých špiček. 
  • Zalévejte dračinec především dešťovou vodou, která neobsahuje chlor. Případně vodu natočenou z kohoutku nechte odstát. 
  • Rostlinu pěstujte v místnosti, kde se teplota pohybuje nad deseti stupni Celsia. Nižší hodnoty na teploměru rostlině neprospívají.
  • Lucky bamboo se přihnojuje, a to ideálně hnojivem pro palmy nebo zelené rostliny. Preferujte však poloviční dávkování a používejte tekutá přírodní, případně organická hnojiva.
5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest