Jaká je ideální teplota a vlhkost v bytě a jak ovlivňuje naše zdraví?

Valná většina domácností nemá ve vzduchu správnou vlhkost. Přestože optimální vlhkost vzduchu je zajišťuje, že se nám mnoho zdravotních neduhů vyhne obloukem. Podobně jako teplota v místnosti, i vlhkost má na naše žití v bytě poměrně značný vliv. Oba se starají o to, aby se nám dobře dýchalo, spalo, i aby se nám vyhýbaly nejrůznější nemoci nemoci.

V článku se dozvíte proč jsou tyto parametry v domácnosti vlastně natolik důležité, co vše mohou ovlivnit a také jak si díky optimální teplotě i vlhkosti můžete svůj život doma zlepšit, lépe spát, i lépe dýchat. Poradíme vám jak teplotu i vlhkost dostat na tu správnou hodnotu rychle a jednoduše tak, aby váš život doma byl mnohem příjemnější.

Jaké by měly být teploty v jednotlivých místnostech?

  • ložnice – doporučená standardizovaná teplota v ložnici se pohybuje mezi 18 až 20°C. Což se samozřejmě liší dle věku a celkového pocitu osob spících v místnosti. Zpravidla by ale v ložnici mělo být spíše chladněji.
  • obývací pokoj – tady by se dalo říct, že příjemná teplota pro trávení času v obývacím pokoji by měla být o zhruba 2-3 stupně vyšší, než v ložnici. Optimální je udržovat v obýváku okolo 21°C tak, abyste se tam cítili příjemně. Koneckonců je to místnost, kde pravděpodobně trávíte nejvíce času.
  • koupelna – ke koupelně snad ani netřeba dodávat, že by v ní mělo být teplo. Nejen proto, abychom po sprše vylezli do příjemně teplé koupelny, ale také abychom nenachladli. Nemusí tam ale hned být jako v sauně. Příjemných 24°C určitě postačí.
  • kuchyně – v kuchyni by ideálně mělo být okolo 20 až 22°C. Vyšší teplota je už poměrně zcestná. Pokud v kuchyni trávíte čas, pravděpodobně zrovna vaříte, díky čemuž místnost tak jako tak vytápíte dostatečně.

Co mohou teplota a vlhkost v místnosti ovlivnit

Teplota a vlhkost v bytě ovlivňují nejen jeho obyvatele, ale i budovy a místnosti jako takové. Plísně, loupající se omítky, roztoči, vše je závislé na našich domácích podmínkách. Všichni máme asi dodnes živě ve paměti olupující se omítky, nebo plísně v rozích, které mívaly třeba naše babičky na starých chalupách.

Ano, plísně jsou sice ovlivněny i kvalitou stavby, často si je však do domu přitáhneme my sami. Obzvláště pak teď, kdy se zdražili energie. Lidé se snaží šetřit, a tak utahují kohoutky od topení a méně větrají, aby si do domu nepouštěli zimu. A k čemu že tohle vede? Bez topení se vzduch v bytě nevysušuje a zvedá se vlhkost, která se v místnostech drží, protože se nevětrá. Za chvíli zjistíte, že sedíte gauči a v rohu nad televizí se na vás “směje“ plíseň. Takže kromě vlhkého vzduchu a plísní, se teď musíte dýchat ještě Savo.

Tyto podmínky jsou mimo jiné i rájem pro množení roztočů, kterým náramně vyhovuje vyšší teplota a vlhkost. Takže ať už máte sebelepší spánek, pokud jste alergik, matrace plná radostí tančících roztočů vám ho může pěkně narušit.

TIP na článek: Jak se zbavit hmyzu v domácnosti

Pokojová teplota a vlhkost vzduchu mají ale při optimálních hodnotách na náš život i velmi pozitivní vliv. Dobře se nám v uzavřených prostorách dýchá, odpočinou si naše oči, které by v opačném případě mohly trpět suchosti, ale hlavně si v noci dopřejeme opravdu kvalitní spánek bez pocení, nebo naopak omrzlých prstů na nohou.

Ideální teplota na spaní

Ideální teplota v ložnici je tak trochu alchymie. Obecně platí, že by v místnosti, kde člověk spí mělo být spíše chladněji. Rozhodně o pár stupňů chladněji, než ve zbytku místností. Ideální teplota se však liší u každého člověka.

U dospělých lidí by se doporučená teplota v bytě měla pohybovat ideálně mezi 15 a 20 °C. U starších lidí, kteří jsou o něco náročnější, ale třeba i náchylnější k nemocem, by se teplota měla pohybovat mezi 19 až 20 °C. Stejně jako u dětí či novorozenců.

Správně nastavená teplota nám přivodí hlubší a klidnější spánek, což vede k tomu, že ráno vstaneme mnohem více svěží a odpočatí a v tělu proběhnou všechny potřebné regenerační procesy, které jsou pro funkci organismu klíčové.

Pár spí v ložnici
Pár spí v ložnici

Ideální vlhkost vy bytě

Vlhkost je také velmi důležitým faktorem ovlivňujícím kvalitu našeho života. Ne nadarmo se nám dobře dýchá například u moře, kde je vzduch vlhčí. To však neznamená, že bychom měli mít doma jako v prádelně. Naopak příliš suchý vzduch ovlivňuje například naše sliznice, které vysychají, může se nám pak špatně dýchat, nebo nás mohou pálit oči.

V zimním období bychom se měli snažit udržet vlhkost na hodnotě 45 až 65%, v létě stačí vlhkost o něco nižší, a to mezi 40 a 50%. Pokud jste vlastníkem vnitřní meteorologické stanice, mohlo by vás překvapit, že v zimě je obvykle vlhkost až překvapivě nízká. Často klesá až na 25%. Za což může fakt, že topíme a vzduch se poměrně rychle vysušuje. Zvláště pak, pokud doma udržujete vyšší teplotu. Proto je někdy potřeba ji navyšovat vlastními silami.

Optimální celoroční vlhkost v celé domácnosti se pohybuje mezi 40 až 60 %. Vlhkost je velmi důležitým faktorem ovlivňujícím kvalitu našeho života. Ne nadarmo se nám dobře dýchá například u moře, kde je vzduch vlhčí. To však neznamená, že bychom měli mít doma jako v prádelně. Naopak příliš suchý vzduch ovlivňuje například naše sliznice, které vysychají, může se nám pak špatně dýchat, nebo nás mohou pálit oči.

  • Spodní hranice vlhkosti v domácnosti by rozhodně neměla klesnout pod 30%
  • Horní hranice potom nad hodnotu 65%

Pokud se pohybuje vaše domácnost v rozmezí hodnot zmíněných výše, je to zcela v pořádku. Pokud však chcete jít více do hloubky, hodnoty vlhkosti v domácnosti si pohlídejte i v závislosti na ročním období. V každém z nich je totiž ideální vlhkost o trochu jiná.

  • V zimním období bychom se měli snažit udržet vlhkost na hodnotě 45–65%. Pokud jste vlastníkem vnitřní meteorologické stanice, mohlo by vás překvapit, že v zimě je obvykle vlhkost až překvapivě nízká. Často klesá až na 25 %. Za což může fakt, že topíme a vzduch se poměrně rychle vysušuje. Zvláště pak, pokud doma udržujete vyšší teplotu. Proto je někdy potřeba ji navyšovat vlastními silami.
  • V letním období stačí vlhkost o něco nižší, a to mezi 40 až 50%.
Vlhkost v domácnosti
Vlhkost v domácnosti

Jak optimální teplotu v bytě udržet

Samozřejmě nejjednoduššími pomocníky jsou zvlhčovače a odvlhčovače vzduchu. Ty odvedou skvělo službu téměř bez práce. Ne každý si je ale může dovolit. Není potřeba zoufat, správnými návyky a pár jednoduchými kroky se dá správné vlhkosti docílit i v podstatě bez peněz.

Nejjednodušší způsob, jak teplotu v domácnosti snížit je topení a pravidelné větrání. Nemusíte mít celý den okna na ventilačku a topit jako blázni. Stačí pouze dvakrát za den rychle a intenzivně vyvětrat. Udělejte doma prostě na chvíli průvan, aby se vzduch v místnosti vyměnil.

V případě nižší vlhkosti, která je spíše nešvarem městských bytů, si můžete pomoci například vlhkým ručníkem, či prostěradlem na topení, nebo přímo odpařovací nádobou z vodou na radiátoru. Jednoduchým a vlastně i výhodným trikem je zkrátka sušení prádla na sušáku, místo sušičky. Z prádla se do místnosti postupně odpaří potřebná vlhkost, a ještě ušetříte za elektřinu.

Druhy topení a jejich vliv na vzduch v domácnosti

Když už jsme u té elektřiny, v posledních letech je velkým trendem ve stavebnictví podlahové topení. To se od běžných topných těles zásadně liší. Běžně jsme zvyklí na radiátory, nebo krbová kamna, ty však vydávají zcela jiné teplo.

Podlahové topení topí po celé ploše. Vydává teplo příjemné, zejména pro nohy, ne však sálavé, jak jsme zvyklí právě třeba u krbových kamen. Právě proto se s ním dobře udržuje příjemná a optimální teplota, který se pohybuje právě v oněch ideálních hodnotách.

Krbová kamna na palivové dřevo jsou zase jiná kategorie. Vytopí domácnost poměrně rychle, dobře se na ně kouká, ale je velmi snadné, nechat se jimi unést a domácnost přetápět. Proto, pokud topíte krbovými kamny, ujistěte se, že pravidelně větráte.

Závěr

Závěrem je potřeba říct jen jediné, mnoho i příliš málo zpravidla škodí. V případě vlhkosti a teploty v bytě tomu není jinak. Pokud se budete držet toho, že v bytě bude optimálně plus mínus stupeň 21°C, chybu neuděláte. Pokud navíc pravidelně vyvětráte, dostanete do domácnosti kyslík a vyženete vlhkost. Důležité je, při jaké teplotě se cítíte příjemně vy. Zkuste se však chvíli držet našich rad a možná budete příjemně překvapeni.

5/5 - (2 votes)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest