Březen – za kamna vlezem, říká se. Jenže za kamny už příliš posedávat nemůžeme, jelikož na nás čeká naše zahrada, která se začíná probouzet ze zimního spánku. A jelikož je březen tím nejdůležitějším měsícem na zahradě v roce, neměli bychom ho podceňovat, spíše bychom měli přebít onu lenost, která se nás po vánočních svátcích drží. Co konkrétně během března na zahradě stihnout a udělat?
Nejdříve ujasnění podstatného
Než se pustíte do práce na zahradě, měli byste si být jistí tím, co budete letos sázet do jednotlivých záhonů. Na základě toho se můžete do sázení postupně pustit, stejně tak se můžete pustit do plánování toho, kam co konkrétně vysázíte.
Navíc můžete navštívit hobbymarkety a jiné obchody se zahrádkářskými potřebami, kde si zakoupíte potřebné sazeničky, cibuloviny a další.
Pusťte se do odzimování a čištění zahrady
Ať už máte ujasněno to, co konkrétně budete letos na zahradu sázet a co nikoliv, můžete se v mezičase pustit do odzimování a čištění zahrady. I když zahrada spala dlouhým spánkem, ve výsledku je to právě zima, která zde napáchala hromadu škod. Rostliny byly přikryté chvojím, které je nutné odrhnout, trvalkové záhony vyčistit a připravit půdu pro vysázení nových jarních cibulovin.
Během odzimování zahrady kontrolujeme vše, co se zde událo. Jestli přežily všechny rostliny, které „přežít” měly, jestli je půda připravená na nadcházející sezonu nebo jestli je nutné ji řádně nakypřit. Po zjištění aktuálního stavu se pak vrhněte na trávník.
Trávník touží po svěžím střihu
Než se ještě pustíte do sázení květin a zeleniny, seznam práce na zahradě v březnu ukrývá také bod jménem „trávník”. Pusťte se do něj přednostně, aby se vám na zahradě dobře pracovalo. Trávník totiž touží po svěžím sestřihu a také po pořádném provzdušnění.
Proto kromě zahradní sekačky popadněte do rukou také vertikutátor, se kterým trávníku umožníte znovu se nadechnout. Navíc ho zbavíte usazených mechů nebo jiných „škůdců”.
Je čas na vysázení letniček
V březnu začínáme s prvním sázením. Vždy je ale nutné si pohlídat, jestli nás stále ještě neokupují zimní mrazíky. Pokud by nám ještě stále stály za oknem, se sázením počkejte na teplo a sluníčko, jinak byste riskovali umrznutí sazeniček.
Jestliže se teploty venku umoudřily, je načase začít sázet květiny do připravených záhonů. V březnu začínáme s těmi, které mají delší vegetační dobu. Zkraje jara tedy sázíme hlavně astry, afrikány, slaměnky nebo hvozdíky.
Nezapomínáme ale ani na bylinky, které můžeme pouze přesadit z truhlíků, jež zatím dřímaly na okenním parapetu v interiéru. Při jejich přesazování si pohlídejte hlavně to, aby nedošlo k poškození kořenů bylinek. Pokud jsou příliš mohutné, můžete je zhruba o pětinu zkrátit, ale opatrně.
Přesuňme se k zelenině
I když se s mnohými druhy zeleniny má vyčkávat až na teplejší měsíce, v březnu si můžeme řadu z nich vysadit a uchovat ve skleníku, kam na zeleninu mrazíky nemůžou. Co však můžete udělat i mimo skleník je zrytí a obohacení půdy, která tak bude připravená na náročné měsíce.
Zejména je důležité odstranit z půdy zbytky rostlin, které se přes zimu dostatečně nerozložily.
Zkontrolujte zahradní techniku
Co zasadit v březnu nebo co sázet v březnu už víme. Co byste však měli učinit také, je kontrola vaší zahradní techniky. Těsně před prvním sekáním zkontrolujte sekačku, jestli je čistá, plná pohonného motoru a jestli není někde poškozená. Podobnou kontrolu vyžaduje i vertikutátor, křovinořez a další stroje, jež vám dřímají v zahradním domku.
Zahradní domek jako takový zkontrolujte v každém koutu. Nestává se, bohužel, zřídka, že zahradní domeček napadnou kuny nebo jiní škůdci. V zimě se zkrátka chtějí ukrýt někde v teple, jenže vyhnat je – to je potom trochu oříšek.