Monstera: pokojovka, která si řekne, po čem touží

Zpříjemnit interiér lze několika způsoby. Zatímco někdo sází na bytové doplňky, kterými zvelebí každou poličku a každý roh místnosti, jiný preferuje pokojové rostliny. Důvodem je nejen útulnost, kterou do domácnosti vnesou, ale také um čistit vzduch. Do popředí se dostávají především stálezelené krasavice, jež nejsou nijak náročné na péči. To ostatně dokazuje i oblíbená monstera, která si dokonce sama řekne, po čem ve skutečnosti touží.

Na rozdíl od kvetoucích pokojovek, které se s postupem času rozzáří všemi barvami duhy, jsou stálezelené alternativy nenáročné. Navíc dokonale zapadají do interiéru, ať už se rozhodnete vymalovat zdi jakýmikoli odstíny. Taková monstera, o které bude nyní řeč, se se svými monstrózními listy hodí prakticky kamkoliv. A jelikož toho příliš mnoho nevyžaduje, prosperovat bude v koutech obývacích pokojů i v ložnicích či jídelnách.

Moderní pokojovka s nádechem nostalgie

Monsteru si řada lidí spojuje s érou socialismu. A je to logické, právě tehdy se totiž nacházela u lékařů, na chodbách všech základních i středních škol, také na úřadech. I v té době platilo, že je nenáročná, navíc po stránce designu dokonalá, navíc dlouhověká. Své místo si však našla i v moderních domácnostech, do nichž vnáší aspoň špetku nostalgie.

Nespokojenost uvidíte na první pohled

Téměř žádná péče, žádné specifické podmínky pro pěstování. Monstera opravdu není břemenem na bedrech jejích pěstitelů. Právě naopak. Je dekorací, kterou stačí sem tam zalít či osprchovat. Pokud by rostlina něco vyžadovala, dá vám to jasně najevo – svými listy.

Pokud jste se domnívali, že její monstrózní listy jsou jenom na parádu, pak jste se mýlili. Skrze ně umí vyjádřit svou nespokojenost. Když začnou ztrácet svou zelenou barvu a když začnou žloutnout, je něco špatně. 

K tomuto jevu dochází hlavně v okamžiku, kdy ji umístíte do stínu, kde se jí zrovna dvakrát nelíbí. Raději má teplo a světlé stanoviště (kde je světlo rozptýlené a kam nedosahují přímé sluneční paprsky). 

Péče o rostlinu Monstera
Péče o rostlinu Monstera

Rostlina má tendenci se za světlem natahovat

Že vyžaduje trochu světla poznáte i tak, že se její listy začnou natahovat. Takto pokojovka dává najevo svou touhu po výstupu ze stínu. Její listy se však kvůli vynaloženému úsilí začnou špatně vyvíjet. Nové listy jsou nedělené, nejsou ani vykrojené, což není dobré znamení.

Teplo? Tak půjde k topení!

Řada pěstitelů se domnívá, že teplo pokojové rostlině bude pouze u radiátoru. Jenže není tomu tak. Topení není správným a ideálním stanovištěm, spíše v zimních měsících, kdy je topná sezona v plném proudu, může dojít ke spálení a usychání konců jejích listů. Na takových místech rostlina trpí nedostatkem vlhkosti, proto najděte raději jiné stanoviště.

Občas ji pokropte, aby onu vlhkost nepostrádala. Na jejích listech se lepí velké množství prachu čili tím ji i hezky očistíte. Pokud nemáte rozprašovač po ruce, stačí její listy otřít vlhkým hadříkem. 

Přelití škodí, pozor na to

A když už jsme naťukli zalévání, dejte si pozor na její přelití. Každá rostlina sice potřebuje pravidelnou závlahu, na druhou stranu žádná z nich nemá ráda vody mnoho najednou. Zalévejte proto v pravidelných intervalech, rovnoměrně a až ve chvíli, kdy vyschne vrchní část substrátu

Pokud by došlo k přemokření, opět na to rostlina sama poukáže tím, že se její listy zbarví do žluta. Jestliže i přes toto poplašné hlášení pokojovce nabídnete vodu, může dojít k uhnití jejích kořenů, což je její zhoubou.

Vzdušné kořeny se nestřihají

Patříte k pěstitelům, kteří mají monsteru už dlouhé roky ve své domácnosti? Pak jste si mohli povšimnout jejích kořenů, které občas vyčnívají z květináče. Jedná se o takzvané vzdušné kořeny, které mám tendenci hned zastřihnout. Ve skutečnosti se však střihat nemají. Raději se máme postarat o to, aby rostly dál do květináče, a nikoliv z něj ven. 

Vzdušné kořeny jsou totiž tím, co rostlina vysílá, když potřebuje přijmout vlhkost, kyslík nebo živiny.

5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest