Jak vyčistit komín – Vše, co potřebujete vědět

Pokud máte komín, budete ho potřebovat vyčistit – to je fakt. Ovšem otázka zní, kdy a jak často? Odpověď závisí na řadě faktorů, včetně intenzity používání nebo druhu paliva, které spalujete. Záleží dokonce i na tom, z jakého materiálu je kouřovod vyroben. Dobře udržovaný komín vám ušetří peníze a předejdete mnoha problémům. Spoustu práce si hlavně dokážete udělat sami. Vše potřebné se dozvíte v tomto článku.

Zde najdete ty nejlepší tipy na čištění komínu 

  1. V tomto rozsáhlém článku se podíváme na důležitá témata spojena s čištěním komínu, a tak zodpovíme tyto základní otázky:
  2. Jakým způsobem vyčistit komín, ale také jak často?
  3. Jak vyčistit komín zespodu a shora?
  4. Jak odstranit kreosot neboli dehet z komína?
  5. Jak zvýšit tah komína? A jak zjistit jeho stav? 
  6. Jak se starat o svůj komín, jaké palivo používat?

Bezpečnost na prvním místě 

Než ale začneme, je potřeba si uvědomit, že v první řadě musíte vždy myslet na vaši bezpečnost. Jestliže nemáte zkušenosti s výškovými pracemi, obraťte se na odborníky, kteří dokáží dodat třeba přívěsný jeřáb, pokud máte špatné přístupové podmínky na střechu. Pokud se rozhodnete vše zvládnou svépomocí, mějte na paměti dobře zajištěný žebřík a připravenou kvalitní pracovní obuv i oděv. V neposlední řadě potřebujete taky správné nářadí a perfektně prostudovaný návod, třeba z tohoto článku. 

Kominíka byste měli zavolat jednou ročně 

Jakýkoli komín, který odvětrává zařízení na spalování paliva, dokonce i ty, které nespalují dřevo, jako jsou plynové nebo olejové kotle, pece nebo ohřívače vody, by měly být zkontrolovány pravidelně kominíkem, minimálně jednou za rok. Ceny se různí, připravte si 300 – 1000 Kč, záleží především na místě vašeho bydliště. 

Pokud kontroly zanedbáte, hrozí vám různé problémy. Za prvé, zejména u oleje, existuje šance, že se nahromadí dostatek sazí, které zablokují komín a způsobí únik smrtelného oxidu uhelnatého do vašeho domu. Za druhé, u ropy i oleje se některé vedlejší produkty spalování mohou spojit s vodou, a vytvořit tak roztok, který je dostatečně korozivní, aby poškodil vložku kouřovodu. Postupem času může být toto poškození natolik rozsáhlé, že propustí spaliny do vašeho domova.

Čistění komína zvládnete i sami

Většina lidí může být přesvědčena, že je lepší najmout si profesionála. Mají k tomu dobré důvody. Čištění komínů je méně přímočaré, než by se mohlo zdát, a je to práce, kde záleží na zkušenostech. Pokud ovšem sledujete profesionála při práci, možná si příště vystačíte sami. To znamená, že se správnými nástroji, dovednostmi a znalostmi je možné, aby si ostřílený kutil vyčistil svůj vlastní komín sám.

Zde jsou kroky, podle kterých byste měli postupovat:

  1. Nejprve si dobře prohlédněte vnitřek kouřovodu. Možná budete moci zkontrolovat komín zespodu, buď pohledem nahoru od krbu s baterkou, nebo skrz čištění s baterkou a zrcadlem.
  2. Nejlepší výhled je však shora. Chcete-li to provést, musíte být nad komínem a dívat se dolů, což znamená, že budete muset být schopni používat žebřík a být na střeše. Raději někoho poproste, aby vám žebřík jistil. 
  3. Sejměte kryt komína a posviťte baterkou do kouřovodu.
  4. Ať už shora nebo zespodu, hledejte poškození kouřovodu a nahromadění černé, vločkovité hmoty. To je kreosot neboli dehet.
  5. Pokud najdete kreosot, komín potřebuje vyčistit. Pokud zjistíte poškození, potřebujete k opravě profesionála. Jak vyčistit kreosot? Čtěte dále. 
Čištění komínu zespod
Čištění komínu zespod

Důležitý je správný komínový kartáč

Kupte si komínový kartáč, jehož velikost a tvar odpovídá vašemu kouřovodu. Také mějte dostatek prodlužovacích tyčí pro vedení po celé délce kouřovodu. Tyče se dodávají v různých délkách. Pro zděné kouřovody použijte kovový kartáč a pro nerezové použijte poly-kartáč.

Chcete-li použít komínový kartáč, postupujte takto:

  1. Zavřete dvířka kamen na dřevo nebo otvor v krbu přelepte plastovou páskou.
  2. Postupem shora, s otevřenou klapkou a sejmutým víkem komína, navlékněte první tyč.
  3. Vložte kartáč do kouřovodu, zatlačte jej dolů a drhněte za pochodu nahoru a dolů.
  4. Podle potřeby navlékněte další části tyče a opakujte drhnutí, dokud nedosáhnete dna.
  5. Jakmile je kartáč z komína pryč, podívejte se dovnitř, abyste zjistili, zda jste odstranili všechen kreosot neboli dehet. Pokud ne, opakujte proces.
  6. Jakmile je kouřovod čistý, použijte vysavač k odstranění všech sazí a kreosotu, které spadly do spodních oblastí.
Čištění krbových kamen
Čištění krbových kamen

Pečujte o tah svého komína 

Jednou z nejdůležitějších součástí komína je něco, co ve skutečnosti nevidíte – tah komína.

Komínový tah – také někdy nazývaný jenom „tah“ – je pohyb vzduchu ve vašem kouřovodu, který udržuje váš oheň příjemně rozpálený. Pokud nefunguje správně, můžete se setkat se všemi druhy problémů se zařízením spalujícím pevná paliva.

Takže je vždy dobré přesně porozumět tomu, jaký druh komínu přesně máte, abyste mohli vyřešit jakékoli problémy. Ty se projevují několika různými způsoby. Často zjistíte, že z vašeho krbu nebo kamen vychází kouř. Dalším častým příznakem špatného tahu komína jsou potíže se zapálením ohně. Můžete také zjistit, že ve vašem pokoji přetrvává zápach sazí nebo kouře.

Komíny v podstatě fungují tak, že vytvářejí podtlakový rozdíl mezi vzduchem v kouřovodu a vzduchem venku. K tomu dochází, když se vzduch uvnitř komína zahřeje, což způsobí jeho stoupání nahoru, jako podtlak.

Studený vzduch je pak vtažen do ohně, aby poskytl nový kyslík pro napájení plamenů. Čím vyšší a teplejší je váš komín, tím silnější bude komínový tah.

Zajímavé tipy na závěr

I když se kreosot časem nevyhnutelně ve vašem komíně nahromadí, můžete tento proces zpomalit používáním pouze správně naštípaného a kořeněného palivového dřeva.

Na internetu naleznete také spoustu videí na toto téma. Mrkněte třeba na rozhovor s kominíkem, který vysvětluje mimo jiné rozdíl mezi revizí a kontrolou komínem nebo popisuje jiné zajímavosti a důležité informace z jeho profese: 

Zdroje:

https://www.reviznidvirka.com/revize-kominu

https://www.thisoldhouse.com/fireplaces/21166540/when-and-how-to-clean-your-chimney

https://askthechimneysweep.com/2010/08/how-to-increase-chimney-draft/

https://www.bobvila.com/articles/how-to-clean-a-chimney/

https://www.istockphoto.com/cs

https://www.rvf.eu/palivove-drevo/

5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest