Jak vybrat klimatizaci pro váš domov

Klimatizace jsou většině z nás známy především z komerčního sektoru, respektive kanceláří a obdobných prostor, kde plní poměrně efektivní funkci chladicího, ale také vytápěcího zařízení. S postupem času však dochází k rozšiřování těchto prvků také do domácností, do běžných rodinných domů a bytových komplexů. Lidé si s nimi vybavují nejen své frekventované místnosti, ale v podstatě celá obydlí.

S klimatizacemi jsou často spojovány poměrně vysoké náklady na provoz, které jsou možná hlavním důvodem toho, že tyto nadčasové výdobytky nejsou nedílnou součástí většiny objektů. Dnes již však lze volit v závislosti na svých potřebách efektivní a nízkonákladové zařízení, které bude plnit svůj primární úkol. Vše samozřejmě závisí pouze na osobních požadavcích a finančních možnostech každého z nás.

Typy klimatizací

Pakliže pomineme jakékoliv další faktory, rozlišujeme z konstrukčního hlediska dva typy klimatizací. Jednu skupinu tvoří klimatizace nástěnné a tu druhou, klimatizace mobilní. V obou případech se vám dostane patřičného chlazení, potažmo vytápění, každá z variant však disponuje odlišnými předpoklady.

Klimatizace mobilní

Začneme výčtem vlastností, kterými se honosí pravděpodobně levnější model klimatizace. Již samotný název tohoto zařízení je velice výstižný. Hlavní předností mobilní klimatizace je její mobilnost. Zařízení umístěné na kolečkách můžete bez jakýchkoliv problémů přesouvat z místnosti do místnosti, přesně tak, jak vám to vyhovuje. Vzhledem k tomu, že při procesu chlazení dochází také ke vzniku patřičného kondenzátu, musíte počítat i s občasným vyléváním odpadní nádoby nebo odvodem této tekutiny. To je povětšinou řešeno buď mobilním, nebo pevným vývodem z nemovitosti ven. Pakliže jde o pevné umístění odvodu kondenzátu, postrádá do určité míry tato mobilnost svůj smysl. Nehledě na to, že při pořizování tohoto produktu musíte počítat s určitými stavebními činnostmi.

Opak zmíněného kladu, jenž spočívá ve snadné přenositelnosti, může být snad pouze vyšší hlučnost, kterou se mobilní klimatizace honosí. Pokud tedy chcete chladit místnost v nočních hodinách, může být výrobek poměrně obtěžujícím elementem.

Klimatizace mobilní

Klimatizace nástěnné

Druhou a dalo by se říci i používanější variantu představují klimatizace nástěnné. V jejich případě jde o pevně usazené zařízení, jehož místo je povětšinou v horních prostorách dané místnosti. Nedílnou součástí tohoto prvku je samozřejmě venkovní kondenzační jednotka, která musí být propojena s tímto vnitřním panelem. Starat se však nemusíte o žádný odvod kondenzátu, který je vyřešen tímto způsobem. Stejně jako u mobilní klimatizace, i zde se dočkáte praktického dálkového ovladače, kterým lze řídit jednotku z pohodlí sedačky nebo jakékoliv části místnosti.

Vzhledem k tomu, že trh velice flexibilně reaguje na potřeby všech zákazníků, můžete si do své domácnosti vybrat nejen klasické bílé provedení, ale také klimatizace, jež se honosí moderním designem a propracovaným vzhledem. Produkty, které dokonale zapadnou do vašeho interiéru a na první pohled nemusí být zřejmé, že jde o chladící či topné jednotky. Na předním speciálním panelu může být zobrazen například jakýkoliv grafický obrazec, jenž připomíná hotové umělecké dílo.

Většina klimatizací funguje jako obrácené tepelné čerpadlo, setkáte se i zde s možností vytápění vnitřních prostor. Nástěnná klimatizace tak může fungovat jako příležitostná nebo hlavní topidlo v celé vaší nemovitosti, k tomu je však zapotřebí daleko více těchto vnitřních jednotek.

Klimatizace nástěnná

Výkon a spotřeba klimatizace

Na hodnotu výkonu klimatizace má bezpochyby vliv řada nejrůznějších faktorů, mezi které patří okna, kterými může pronikat sluneční svit dovnitř, ale také připojené a používané elektrické spotřebiče. Hlavní rozhodovací veličinou jsou poté rozměry těchto prostor. U klasických nástěnných klimatizací je počítáno s 2,5kW na cca 70m3. Od toho se samozřejmě odvíjí také příkon jednotlivých modelů. V závislosti na zvoleném typu se může spotřeba klimatizace lišit rozdílem až 40%. Zcela rozdílné náklady pocítíte u zařízení, jež bude prostor chladit pouze tři hodiny denně, a naprosto jiné výdaje budou u produktů, které svojí funkci plní celý den.

Funkcionality, které vám usnadní chlazení

Vzhledem k tomu, že jde o moderní výdobytky současné doby, můžete počítat s řadou přínosných funkcionalit, které áám usnadní využívání samotného zařízení. Naprostým standardem jsou časovače, které umožní klimatizaci v daný okamžik zapnout, ale také vypnout. Stejně automatizovaný může být proces nastavení teploty. Pro lepší rozvod vzduchu jsou poté využívána nastavení pro změnu polohy jednotlivých lamel.

Nechybí však ani fyzické nadstandardní prvky, jež spočívají v umístění antibakteriálních filtrů, které jsou vhodné i pro alergiky. V závislosti na investovaných financích se mohou doplňkové prvky a nejrůznější funkcionality lišit opravdu rapidně.

Pokud bychom se pohybovali v nízkých cenových hladinách, lze mobilní klimatizace pořídit již od cca 5.000,- Kč, nástěnné varianty pak od cca 10.000,- Kč. Stejně, jako ve všech oblastech, i zde platí staré známé pravidlo, které praví, že s cenou roste kvalita.

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest