Jarní úklid domácnosti – jak ho zvládnout levou zadní?

Jaro nám zlepšuje náladu. Ta se nám trošku kazí při pomyšlení na jarní úklid. Pokud ho chcete zvládnout snadno a rychle, zkuste triky, které úklid usnadní a urychlí. 

Jako každá jiná fyzická aktivita vám může i jarní úklid přinést radost a uvolnění. I tato činnost vyvolává v těle produkci hormonů štěstí a endorfinů. Leštění, čištění a vysávání jsou činnosti spalující kalorie. Využijte jarní úklid jako trénink. 

Vše si naplánujte

Zapomeňte na chaos. Vytvořte si časový harmonogram s úkoly. Plán si rozvrhněte podle jednotlivých místností a klidně na více dnů. Délka úklidu celého bytu či domu se odvíjí od počtu a velikosti místností. Zjistěte si, jak využít ocet v domácnosti.

Plánujte si úklid

Co si na úklid připravit

  • pytle na odpad
  • úložný box
  • čisticí utěrky a hadříky
  • koště, smetáček a lopatka
  • kartáč
  • vysavač
  • čisticí prostředky – ocet, jedlá soda, peroxid vodíku a mýdlová voda
  • prostředek na mytí nádobí
  • čistič oken 

Hrubý úklid

Ukliďte všechno oblečení, které se někde povaluje, nebo už dlouho visí na věšáku. Vraťte všechny předměty na své místo. Seberte všechno z podlahy a ujistěte se, že vám nic nebude v rychlém úklidu překážet. Pak vám půjde vše rychle od ruky. 

Zbavte se všech zbytečností

Posbírejte všechny předměty, které právě nepoužíváte a o nejvíce jich vyhoďte. Ty, co se jich nechcete zcela zbavit, uložte do krabice. Nestřádejte věci, které jste více než rok nepoužili. Vyhoďte to, co skutečně nepotřebujete. 

Vyperte bytový textil

Při umývání oken vyperte záclony, závěsy i povlaky na polštáře. Před praním vždy zkontrolujte štítek, abyste je při praní nepoškodily. Pro dosažení nejlepších výsledků perte tyto věci alespoň dvakrát ročně. Pokud je nelze prát, nechte je vyčistit.

Vyperte si ložní prádlo

Vyčistěte pohovku i matraci

Alespoň jednou ročně na jaře vyčistěte při převlékání postelí i matraci. Posypete ji jedlou sodu a nechte ji alespoň 15 minut působit, aby mohla absorbovat veškerou vlhkost. Pak vysajte matraci, okraje a švy, abyste se zbavili roztočů. Nastříkejte zažloutlá místa směsí peroxidu vodíku, jedlé sody a trochy mycího prostředku. Otřete hadříkem a nechte vyschnout na vzduchu. Stejně vyčistěte i pohovku.

Ukliďte skříně

Nejprve roztřiďte všechno oblečení a vyhoďte všechno, co nenosíte. Skříň řádně vyčistěte a pak dejte věci zpět. Do polic dejte malé plátěné pytlíky naplněné levandulí, které zaženou moly a oblečení dají příjemnou vůni. Podobně ukliďte i skříňky v kuchyně i potravinovou skříň. I sem dejte přípravky pytlíčky molům.

Zbavte se prachu

Prach utírejte shora dolů. Pokud máte stropní ventilátor, nejprve očistěte jeho lopatky a pak kryty svítidel. Pokračujte na povrchu skříní, stírejte poličky i stolky. Využijte octovou vodu pro dezinfekci, snadné odstranění nečistot a docílení lesku. Použijte ji i na okenní skla a zrcadla. Otřete i povrchy v koupelně a podívejte se jak vyčistit pračku. Nakonec vysajte koberce a vytřete podlahy.

5/5 - (2 votes)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest