Solární panely jsou hitem. Fotovoltaických elektráren přibývá

Snížit energetickou náročnost rodinného domu – cíl nejedné domácnosti. A je to logické. V době ekonomické krize se snaží nejeden ušetřit, tak proč neuspořit za něco, co neustále roste na ceně? Snížit spotřebu energií je možné zakoupením tepelného čerpadla, rekuperace, ale také solárních panelů. A podle statistik a průzkumů právě o poslední zmíněné roste zájem. Co je toho důvodem? Může za zvýšenou popularitu fotovoltaiky opravdu jenom touha něco ušetřit?

Počet solárních panelů rostl i navzdory pandemii

I když si mnozí mysleli, že Češi začnou šetřit (přece jenom se už nějaký ten pátek schylovalo k vypuknutí krize), nakonec tomu bylo přesně naopak. Automaticky se investovali úspory, aby je nepojedla inflace, a také se myslelo na budoucnost tak, že se kupovala úsporná opatření snižující energetickou náročnost domu a v budoucnu také náklady spojené s elektřinou. Zájem rostl i o solární panely, a to navzdory pandemii. 

Svůj podíl na tom, že se z fotovoltaiky stal doslova hit, má i touha prospět životnímu prostředí. A samozřejmě i dotační program Nová zelená úsporám, který nabízí uhrazení až padesáti procent způsobilých výdajů (nejvyšší možný finanční příspěvek za FVE se rovná 150 tisícům korun). 

Odklon od velkých dodavatelů energie

Podle analytiků za trend mohou i jistou měrou i dodavatelé energií, kteří za poslední měsíce rapidně zdražili. Lidé na nich nechtějí být závislými a investice do fotovoltaiky je jedním ze způsobů, jak se od nich odpoutat. I když nemluvíme o levné záležitosti, v konečném důsledku se o ekonomičtější řešení jedná. Zejména, pokud se člověku podaří získat zmiňovanou dotaci z dotačního programu.

Co si řada lidí neuvědomuje nebo přijde na to až posléze je, že s instalací, respektive montáží fotovoltaické elektrárny na střechu rodinného domu dochází ke zvýšení tržní hodnoty nemovitosti. I proto jsou automatickou součástí novostaveb.

Požádejte o dotaci

Chcete se také zařadit mezi majitele fotovoltaických elektráren a mít tak možnost snížit energetickou náročnost rodinného domu? Aby se keramické prasátko neotřepalo, když by muselo uhradit celou částku za solární panely, požádejte o zmiňovanou dotaci. Dotace z programu Nová zelená úsporám bývá ve formě jednorázového finančního příspěvku a žadatelé mohou podávat lejstra nejen online, ale také pomocí různých poradenských společností, kterých za poslední měsíce přibylo jako hub po dešti.

On-line podávání žádostí je však v současné době pohodlnější, rychlejší i praktičtější cesta. Je ale pravdou, že člověk si musí veškeré podmínky zjistit sám. Ano, aby byla žádost schválena, několik věcí se splnit musí. Co je však pozitivní, že se žádat může ještě před zahájením prací, ale také během instalace a také po ní. Ať už jste fyzickou nebo právnickou osobou, výše příspěvku startuje na 35 tisících korunách a dosáhnout může až 150 tisíc korun, jak ostatně bylo zmíněno.

Dotace na solární panely
Dotace na solární panely

I banky jsou v tomto ohledu vstřícné

Jelikož se jednorázové finanční příspěvky zasílají až zpětně, na začátku vás může trápit jediné, a sice nedostatek financí na domácí elektrárnu. Je ale pozitivní, že na tento krok vám může půjčit i banka samotná, která je v tomto ohledu velice vstřícná.

Důvodem, proč jsou bankovní společnosti k půjčkám na fotovoltaiku tak otevřené je především vědomí, že nebude problém se splácením. Fotovoltaika si totiž díky úsporám, které slibuje a ostatně i přináší, na sebe trochu vydělává. Pomáhá úvěr splácet a klienti budou jistě potěšeni i z toho, že peníze se šetří i po uhrazení úvěru.

Výhody solárních panelů

Možná se nyní nacházíte ve stádiu rozhodování se. Finanční příspěvek od státu zní lákavě, ale ptáte se, jestli je fotovoltaická elektrárna opravdu takovou trefou do černého nebo nikoliv. Pojďme si proto ve zkratce zmínit zásadní výhody, jež rozhodování rapidně usnadní.

 • Finanční úspora
 • Ohleduplnost k životnímu prostředí
 • Soběstačnost čili nezávislost na dodavatelích energií
 • Dlouhá životnost
 • Takřka nulové náklady na údržbu
 • Rychlá instalace
 • Možnost získat dotaci
5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

1 komentář u „Solární panely jsou hitem. Fotovoltaických elektráren přibývá

 • 21 července, 2022 (2:40 pm)
  Permalink

  Tak ono když se to vezme z pohledu cen, jaký dneska jsou a pořídí se fotovoltaika, tak je reálný, že se doba návratnosti její pořizovací ceny o dost zkrátí, protože vylezla třeba i cena za výkup. A když vezmu, že u bezdodavatele ode mě elektřinu podle spotového trhu jsou schopný vykoupit i za 6-8 kč za kWh a bude to takhle ještě třeba nějakou dobu pokračovat. Tak se můžu dostat opravdu na to, že budu mít FVE do max pěti let splacenou. Takže v tuhle chvíli FVE opravdu není žádný provar ač to tak někomu může přijít.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest