Jak vybavit dětský pokojíček?

Dveře do dětského pokoje jsou jako brána do dětského světa. Proto byste pokojíček měli zařídit tak, aby dětem poskytoval bezpečí, inspirací, zábavu i prostor pro soustředění a odpočinek. Rozdělte dětský pokoj na 3 hlavní zóny.

Každý dětský pokojíček by měl mít:

  • Hrací zónu
  • Relaxační zónu 
  • Studijní zónu
Dětský pokoj
Dětský pokoj

Podle věku dítěte se tyto zóny mění. Zároveň se mění jejich důležitost. Ti nejmladší potřebují prostornou a dobře vybavenou hrací zónu plnou hraček, s pohodlným kobercem a místem i pro kamarády. U starších dětí je důležité správně vybavit jejich studijní místo a ujistit se, že po školních dnech dostanou kvalitní spánek na dobré matraci. Myslete i na to, aby se dětský pokoj mohl s časem měnit. Pojďme si každou zónu popsat podrobněji. 

Hrací zóna může být divoká 

Tato část pokoje by měla být inspirativní, podnětná a veselá. Nebojte se v této části použít výraznější barvy. A dovolte dětem mít tu během dne trochu kreativního nepořádku. 

Hrací zóna je rájem předškoláků. Mladší děti tady budou žít od úsvitu do noci. V prvních letech tedy dbejte hlavně na to, aby byla tato zóna správně zařízená. S časem se pak může měnit a zmenšovat. 

Pro hrací zónu je důležitá dostatečně prostorná plocha s příjemnou podložkou. Může to být koberec se silnicemi, nebo jiným barevným potiskem. 
I když by nás to jako dospělé mohlo lákat k tomu, všechny hračky úhledně ukrýt do zavírací skříně, myslete na to, že děti na své poklady rády vidí a umožňuje jim to snadněji si vybírat, s čím si budou dnes hrát. Ideální jsou tu otevřené police, nebo průhledné boxy.

Dítě si hraje v pokojíčku
Hrací zóna je místo pro všechny poklady.
Zdroj: Unsplash (https://unsplash.com/photos/FHFfHWWzbCc)

Hrací zóna je také prostor, kam patří hračky, které jsou stabilně na jednou místě. Ideálním příkladem jsou dětské kuchyňky. Ty jsou u dětí více než oblíbené, ale pro své rozměry a množství doplňků, není možné je stále stěhovat. Zvláště dětské dřevěné kuchyňky jsou těžší a je nutné pro ně vybrat jedno místo, kde budou stát. Velká výhoda dřevěných kuchyněk pro děti ale je, že jsou krásné a designové, a tak do dětského pokoje budou příjemně ladit.  Stejně je to například s dřevěnými domečky pro panenky. Měly by mít svůj koutek, odkud se nepřesouvají. Domeček se stane součástí pokojíčku a děti se tak zároveň učí, že všechno má své místo a pomáhá jim to budovat si určitý řád. 

Relaxační zóna jako ze snů 

Královnou relaxační zóny je dobrá postel. Kvalitní spánek je v dětství velmi důležitý pro správný rozvoj dětského tělíčka, ale i pro klidné dny. Odpočaté dítě je záruka mnohem lepší nálady. 
Relaxační zóna by měla mít klidnější barevné tóny. A nemělo by tu být mnoho rozptýlení.

Postel v dětském pokoji
Místo pro spánek by mělo být klidné a příjemné na pohled.
Zdroj: Unsplash (https://unsplash.com/photos/b_GtasP517U)

Při vybírání postele myslete na to, že děti rychle rostou. Pokud na to máte prostor, můžete už i mladším dětem pořídit postel běžných rozměrů. Když se rozhodnete pro postel junior, měla by být vždy asi o 30 cm delší, než je výška dítěte. Pořizujte postel z kvalitních materiálů a nespokojte se s jen tak nějakou matrací. Zvolte střední tvrdost matrace. Pro děti se nehodí zónové rozdělení. Jako materiál jsou nejlepší PUR pěny. 

Relaxační zóna by neměla být pod oknem, nebo v jeho bezprostřední blízkosti. Děti by mohly z postele na okno snadno dosáhnout a vystavit se tak nebezpečí pádu. 

Kromě postele může být v relaxační zóně také gauč nebo sedací pytel. Také sem patří knihovnička pro knížky s pohádkami na dobrou noc, nebo s příběhy pro starší samostatné čtenáře. 

Studijní zóna pro školáky 

Když přijde čas na pravidelné studium, zaměřte se na to, aby děti měly v této zóně dostatečnou pracovní plochu, úložný prostor, systém a řád. 

Studijní zóna může být pro malé děti jen velmi malá, nebo žádná. Když děti nastupují do školy, pořiďte jim kvalitní psací stůl a dejte studijní zóně více místa. Tento kout pokoje by měl být organizovaný, přehledný a klidný

Důležité je tu správné osvětlení. Pokud máte možnost nasměrovat stůl tak, aby dětem pod ruku šlo denní světlo z okna, je to naprosto ideální. Pro pozdější práci, by neměla chybět ani kvalitní lampička. 

Základem pracovního koutu není jen psací stůl, ale také kvalitní židle. Kupte dětem kancelářskou židli, která bude podporovat správný posed. Židle by měla mít nastavitelnou výšku a sedák by neměl být příliš hluboký, děti musí dosáhnout nohama na zem. Opěradlo židle by mělo dosahovat alespoň k lopatkám dítěte.

Inspirace na závěr 

Než se pustíte do nakupování nábytku a malování stěn, vše si rozmyslete, rozplánujte a třeba načrtněte na kus papíru. Skvělé je také posbírat různou inspiraci na internetu. Přidáváme pár nápadů, jak může dětský pokoj vypadat.

5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest