Tipy a rady, jak zvládnout jarní úklid

Jarní úklid je pro většinu z nás pomyslným strašákem, který jednou za rok vyleze z jinak nikdy neotevírající se komody. Pokud na vaše rameno také zaťukal s neodkladným úkolem, je třeba chytit mop a mokrý hadřík do ruky a pustit se do úklidu, který nemusí nutně zabrat celý víkend. Stačí vědět, jak na to. 

Nejdříve si vše naplánujte

Postup na jarní úklid neexistuje, jen několik tipů, jak jarní úklid zvládnout. Pokud si pokládáte otázku, čím začít, zahajte veškeré úklidové práce na papíře. Sepište si veškeré úklidové práce, které musíte stihnout a které je zapotřebí udělat. A poté se jen držte jednou zásadou, a sice odshora dolů a odzadu ke dveřím

Utirani prachu 1

Pokud ani po sepsání jednotlivých prací do seznamu nevíte, jakou činností začít, přichází na řadu číslování. Obecně platí, že nejdříve byste měli všude opucovat prach, teprve poté se přesuňte k oknům. Zabráníte tak tomu, že se prach opětovaně na okenní skla dostane. 

Jak na mytí oken

Když už jsme zmínili okna, ta bývají největším kamenem úrazu. Nikomu se do jejich leštění nechce. A není se čemu divit – k činnosti se musí schylovat až při soumraku, jinak nám sluníčko způsobí šmouhy. Pokud bydlíme v paneláku, tak trochu hazardujeme se svým životem, když se vykláníme z oken. Nakonec se mnohdy okna nezdají tak lesklá, jak bychom si představovali, a začínáme od začátku. 

Při mytí oken se vyplatí vsadit na rady našich babiček, které nikdy okna dvakrát neumývaly, a to neměly žádné chemické leštiče nebo prostředky, jež by nám s okny pomohly. Obvykle zavolaly na pomoc čaj, do kterého namočily hadřík a tím umyly okna. Nebo sáhly po octovém roztoku, který oknům navrátil dlouho ztracený lesk. Na leštění se do rukou vzala stará punčocha, jež nezpůsobovala žádné šmouhy. 

Protřiďte šatník

Při velkém jarním úklidu je zapotřebí protřídit šatník. I když doufáte, že se do oblíbených džínů do léta znovu vejdete, vánoční kila s vámi pravděpodobně ještě nějaký ten pátek zůstanou, proto je odložte stranou. Stejně tak nastrkejte do pytlů trička nebo svetry, které nenosíte, které jsou malé nebo roztrhané. Udělejte takovou čistku a prostor pro nové kousky, jež ještě nemáte okoukané. 

úklid šatníku

Kromě vytřízení věcí zabalte veškeré zimní věci do vakuových pytlů. Pár měsíců je nebudete potřebovat, proč by vám tedy měly sídlit v šatníku? Udělejte prostor na věci letní, které zase z vakuových pytlů vyskládejte do polic. I když to venku ještě nevypadá, blíží se k nám období sukní, šatů a krátkých šortek s crop topy!

Nezapomeňte na peřiny a matrace

Součástí jarního úklidu je také pořádná péče o postel. Je důležité, abyste vyvětrali peřiny, do kterých dennodenně uléháte. Pokud jste si na zimu pořídili teplejší přikrývku, tu můžete vyměnit za lehčí. Opět platí, že je po nějakou dobu nebudete potřebovat. Pořádně je proto vyvětrejte, zabalte do pytlů chránících přikrývky před špínou a skladujte je vysoko nahoře ve skříni nebo pod postelí. 

Než se vám peřiny vyvětrají, nezapomeňte na jednu klíčovou věc, a sice na matrace. Mnozí lidé jsou toho názoru, že matrace s nimi budou do konce života. Bohužel je opak pravdou. Životnost matrací se obvykle pohybuje mezi sedmi až deseti lety. Aby byla jejich životnost zajištěna, případně krapet prodloužena, je důležité je nejen vyklepávat, ale také pravidelně přetáčet a otáčet. V rámci jarního úklidu nechte matraci i chvíli dýchat – zbaví se veškeré nahromaděné vlhkosti.

Podlahy až nakonec

Jak již bylo řečeno úvodem, při jarním úklidu postupujte odshora dolů. Pokud byste postupovali obráceně, byla by to jenom práce navíc. Jarní úklid tedy správně ukončete podlahami. Vytřete podlahy, vyluxujte koberce. Když už jsme zmínili koberce, používejte takové, které prach zbytečně nerozviřují. Ať si tím opět nepřidáte práci.

5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest