Zásady úspěšného pěstování: vypěstujte si vlastní zeleninu na své zahradě

Stát se zahradníkem – to je každoroční cíl mnoha z nás. Zejména v současné době, kdy cena zeleniny i ovoce roste doslova do oblak, si lidé pořizují své první sazeničky a chtějí teplé jarní a letní dny věnovat okopávání záhonů a péčí o skleník. Pokud jste v minulosti nezasadili ani jahodu nebo brambor, možná se ptáte, jestli cesta za vysněnou úrodou plnou šťavnatého ovoce a vynikající zeleniny není plná překážek. Není se čeho obávat, je to nadmíru snadné. 

Nejdříve se rozhodněte, co budete pěstovat

Tím prvním a zcela zásadním krokem před zahájením pěstování je výběr semínek a sazeniček. Zkrátka se rozhodněte, co vlastně budete pěstovat. Každá zelenina či ovoce potřebuje ke svému spokojenému a bezproblémovému růstu něco jiného. 

Sazeničky

Při výběru plodiny berte v potaz především podmínky, které u nás panují a které (jinými slovy) máte k dispozici. Druhou roli budou hrát chuťové preference. Přece nebudete pěstovat něco, co vám nechutná, nebo ano?

S tímto krokem však neotálejte. Správní zahrádkáři mají už ke konci května hotovo. Pokud si vyberete pěstovanou plodinu nyní, kdy venku z rána kralují zimní mrazíky, zahajte pěstování ve skleníku, kde budou rostliny chráněny před výkyvy počasí. 

Jak pěstovat zeleninu ve skleníku?

Pěstování zeleniny ve skleníku má řadu výhod. Nejen, že budou rostlinám zajištěny podmínky, které venku možná ještě nepřevládají, ale také se sázením můžete začít daleko dříve. Tím hlavním úkolem je však vybrat vhodný typ skleníku. Je důležité si důkladně promyslet své možnosti a požadavky, na základě čehož se rozhodnete buď pro samostatný skleník, nebo pro skleníkovou přístavbu. 

Úspěch tkví hlavně ve správném umístění tohoto skleněného příbytku pro rostliny. Vybírejte místo, kam alespoň šest hodin denně svítí sluneční světlo. Ať jižní strana obepíná jeho nejdelší stěnu. 

Když pěstujete zeleninu v záhonech

Pokud tomu počasí chce, zkraje dubna nebo nejpozději začátkem května můžete své připravené sazeničky doposud pěstované ve skleníku přesadit do venkovních záhonů. Předtím, než rostlinu zasypete hlínou, jí vyberte správné stanoviště. Zatímco zelená, kořenová zelenina vyžaduje společně s bylinkami spíše částečně zastíněný záhon, jahody vyžadují dostatek slunečních paprsků 

Pěstování v nádobě nebo v záhonech?

Tímto se dostáváme k zásadní otázce, kterou si nejeden pěstitel pokládá, a sice musím si pořídit bedny na pěstování zeleniny nebo budu pěstovat plodiny v záhonech? Odpověď na otázku je však ryze na vás. Zatímco v případě pěstování zeleniny v bednách musíte myslet na pravidelnou zálivku, v druhém případě stačí, aby zapršelo, a zalévání tím pádem odpadá. Ovšem pokud nás postihne období, kdy nezaprší dlouhé měsíce, vlastnoruční zalévání přichází do programu dne i v tomto případě. 

Pořiďte si základní nářadí

Mezi zásady pěstování zeleniny pro začátečníky patří také pořízení alespoň základního nářadí. Výběr se bude odvíjet od toho, jak velkou zeminu budete muset spravovat. Pokud pěstujete plodiny pouze v malé nádobě, postačí vám opravdu jen to základní vybavení. Jestliže jste zaseli celé pole, s drobným ručním nářadím si opravdu nevystačíte. 

Nástroje pro zahradničení

Mezi základní nářadí patří:

  • Lopatka
  • Motyčka
  • Hrábě
  • Rýč

Vždy udržujte nářadí ostré a čisté. S každým jednotlivým nástrojem zacházejte opatrně (podobně jako s kuchyňskými noži). 

Správné zalévání je klíčem k úspěchu

Již bylo zmíněno, že zalévání se často odráží od toho, jestli venku kraluje suché počasí nebo jestli sem tam zaprší. Pravidelná zálivka je velmi důležitá a je nutné ji praktikovat denně, zejména během parného léta. V tomto horkém ročním období je skutečně velmi malá pravděpodobnost, že plodiny přelijete. Zejména pokud plodiny sídlí na přímém slunci. 

Zalévání záhonů

V nejlepším případě by se mělo zalévat dešťovou vodou, kterou „nachytáte“ do kádí postavených v zahradě. Ušetříte tím nejen rodinnou kasu, ale rostliny to také ocení. Důležité je pustit se do zálivky časně z rána, kdy slunce není tak nebezpečné a silné, a poté v podvečer, kdy sluneční paprsky opět slábnou.

Úrodu je třeba sklidit včas

Abychom návod na pěstování zeleniny uzavřeli, je důležité zmínit sklízení plodin. K tomu přistupujeme především včas! Ať už jste se pustili do pěstování rajčat nebo pěstování okurek, vždy plodiny sklízíme v okamžiku, kdy dozrají. Jen v této chvíli mají tu nejlepší kvalitu. 

Listová zelenina se sklízí postupně odřezáváním pár lístků (ty dorostou), fazole se sklízí vždy jednou za dva až tři dny a rajčata s paprikami míří do misky ihned v okamžiku, kdy dosáhnou správné barvy. Pokud sklízení budete odkládat, může se stát, že plodiny přezrají, ne-li shnijí.

5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest