České domácnosti se potýkají s příliš velkou spotřebou vody. S tímto faktem se však pojí i vyšší náklady na domácnost, jež jsou v době plné nezadržitelné inflace, neustále se zvyšujících cen potravin i elektřiny a celkově ekonomické krize čárou přes rozpočet. Abyste alespoň částečně ulevili svému keramickému prasátku, které rodinný rozpočet hlídá, začněte využívat dešťovou vodu. I když o srážky je většinou v době léta nouze, přesto to málo, co spadne, můžete využít v mnoha případech. Kdy a jak konkrétně využít dešťovou vodu?
Kvalita vody je dostačující
Dešťová voda je takovou pomocí seslanou z hůry. A i když ji nelze využívat například na pití, je svou kvalitou dostačující pro řadu jiných činností (dokonce pro některé je daleko lepší svým složením). Od klasické vody tekoucí z kohoutku se liší především tím, že neobsahuje chlór, stejně tak je chudá na sůl a minerály. Pokud ji nelapáte ze střechy, ale přímo kape do připravené kádě na zahradě, neobsahuje ani stopy staršího nátěru, které se mohly ze střechy uvolnit a které mohou být toxického nebo karcinogenního charakteru.
Přes toto, zdá se lepší, složení, není vhodná na pití, ale možností využití najde na zahradě celou spoustu. A nejen na zahradě.
Jak využít dešťovou vodu?
Na zalévání květin
I když na pití není dešťová voda dělaná, rostliny ji naopak naprosto milují. Tato měkká voda je pro ně přijatelnější, proto se neostýchejte a zalévejte s ní nejen rostliny na zahradě, ale také pokojovky v příbytku. Ušetříte tím nemalé množství vody (a to platí zejména, pokud vlastníte velkou zahradu, která v období sucha během letního ročního období vyžaduje zálivku rovnou dvakrát denně).
Na umývání auta
Nemáte myčku zrovna v dohledu nebo jí zkrátka nevěříte? Holt se budete muset mytí auta chytit sami. Jelikož i na tuto aktivitu se spotřebuje nemalé množství vody (vždyť opláchnout celé auto rovnou několikrát není záležitost jednoho kyblíku), i v tomto případě sáhněte po dešťové vodě. Na mytí auta je dostačující a neudělá vám díru do rozpočtu.
Na splachování
Zejména na chatě můžete mít problém se splachováním toalety. Nebo i doma chcete za několikrát opakující se činnost platit méně. Když budete mít vždycky po ruce kýbl s dešťovou vodou, splachovací tlačítko bude nepoužito. Na splachování je dešťová voda naprosto skvělá, opět se díky osvojení zvyku ušetří desítky litrů vody denně.
Jak sbírat dešťovou vodu?
Jenže jak sbírat dešťovou vodu, abych z ní později mohl těžit? Možností, jak aktivně zachytávat dešťovou vodu je rovnou několik. Nabízí se například podzemní nebo nadzemní nádrž. Rozhodující je následné využití. Zatímco pro praní, splachování nebo zavlažování zahrady je vhodná podzemní nádrž, která může být připojená na samostatné rozvody v domě, ryze pro zalévání zahrady stačí nadzemní nádrž, která je snazší na instalaci.
Ať už se rozhodnete pro tu či onu nádrž, pamatujte na legislativu. Zachytávání dešťové vody není ničím novým ani nezajetým, proto i na tuto činnost pamatuje zákon, konkrétně stavební zákon určující, jak s ní na stavebních pozemcích hospodařit.
Jak velkou nádrž na dešťovou vodu potřebuju?
Klíčem k úspěšnému zachytávání vody je výběr ideální nádoby. Velikostně ji seženete od padesáti do pěti set litrů a je pouze na vás, pro jak velkou nádrž se rozhodnete. Rozhodující jsou většinou vaše prostorové možnosti nebo účel, kvůli kterému nádrž zhotovujete. Jestliže chcete pouze zalévat zahradu, není třeba příliš velká nádrž. Pokud bude mít více využití, sáhněte raději po větší alternativě.
I nádrž na dešťovou vodu potřebuje péči
Ať už se rozhodnete pro větší nebo menší alternativu, pamatujte na jedno – i nádrž na dešťovou vodu potřebuje péči. Několikrát za sezonu ji vymyjte a zbavte ji nečistot. Předejdete jednomu, a sice kazivosti vody (ano, i dešťová voda se může zkazit).
Platí také, že během zimy nenecháváme nádrž plnou. Naopak ji vylijeme, umyjeme a skladujeme ji ideálně dnem vzhůru.