Jak získat dotaci na tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo se dostává do středu pozornost nejednoho člověka, který chce postavit nový dům, případně rekonstruovat starší nemovitost, kterou zakoupil. Jelikož standardně používané kotle je nutné nahradit ekologickými alternativami, jeví se tepelné čerpadlo jako ideální (i když dražší) řešení. Pokud je cena to jediné, co vám zabraňuje v pořízení vytápěcího tělesa, požádejte o dotaci z programu Nová zelená úsporám, která může pořizovací cenu čerpadla snížit klidně i o polovinu.

Tepelné čerpadlo jako oblíbené řešení topení

Existuje celá řada způsobů, jak vytápět svou nemovitost. Může tím být tradiční uhlí nebo elektřina, kotle jsou také možností. Tepelné čerpadlo je však tím nejoblíbenějším řešením, které má navíc od přírody zelenou. Z dlouhodobého hlediska se navíc jedná o úspornou cestu, což je v době neustále zvyšující se inflace a rostoucích cen velmi pozitivní aspekt.

Na seznamu výhod tohoto řešení bychom dále našli:

  • čisté a bezpečné vytápění (například v porovnání s tuhými palivy),
  • nízké provozní náklady (z elektrické sítě se čerpá pouze 25 %) nebo
  • levnější sazbu elektrické energie (až 20 hodin denně nočního proudu).

Není to levné řešení, ale…

Výhody přispívající do vínku tepelnému čerpadlu majitele nemovitostí posouvají k názoru, že se jedná o nezbytnost, kterou si domů musí pořídit. Na druhou stranu cena je tím, co z části stojí v cestě. Z počátku vysoká suma, z dlouhodobého hlediska částka zcela příznivá. Musíme vzít v potaz, že tento typ úsporného řešení výraznou měrou šetří peníze čili návratnost se pohybuje kolo čtyř a půl, pěti let. Se získáním dotace na tepelné čerpadlo se doba návratnosti razantně zkracuje.

Právě státní dotace jsou cestou pro každého, kdo o úsporný způsob vytápění nemovitosti stojí. Jak už bylo zmíněno, pořizovací cenu mohou snížit až o polovinu, ne-li o víc. Nejvíce lze získat dotaci ve výši 130 000 korun (v případě kombinace s kotlíkovou dotací lze získaný jednorázový příspěvek zvýšit o dalších 40 tisíc korun).

Instalace tepelného čerpadla
Instalace tepelného čerpadla

Podmínky získání dotace jsou jasně stanoveny

Program Nová zelená úsporám funguje už řadu let. Jedná se o dotační program Ministerstva životního prostředí České republiky, jehož úkolem, respektive cílem je využití obnovitelných zdrojů v bytových nebo rodinných domech. Pokud nad podáváním žádosti váháte, neváhejte dlouho. Ukončení programu se plánuje na rok 2023. Jestliže splňujete podmínky, odešlete svou žádost klidně elektronicky. Jenže, jaké podmínky se musí splňovat?

Je jich rovnou několik, předně však ta, že dotaci může využít pouze vlastník, případně spoluvlastník nemovitosti, která se nachází na území České republiky (nezávisle na tom, jestli je právnickou nebo fyzickou osobou).

Od poslední aktualizace se však podmínky pro získání dotace na tepelné čerpadlo značně zmírnily, proto se vyplatí informovat se o nutnostech u příslušných úřadů. Mohou se odvíjet i od typu čerpadla, které si plánujete pořídit.

Jak o dotaci požádat?

Podávání samotné žádosti není nic těžkého. Nejedná se o žádné velké papírování, všechno lze dělat elektronicky. Na webu státní dotace je zpřístupněný online formulář, který se vyplní, případně se mohou dokumenty odeslat prostřednictvím datové nebo e-mailové schránky. Samozřejmě i tradiční cesta poštou je ve hře.

Abyste se vyhnuli dlouhému vyřizování, vyplatí se si veškeré dokumenty před odesláním raději dvakrát zkontrolovat, jestli mají veškeré náležitosti a jestli jsou vyplněny přesně tak, jak vyplněny být mají. Poté se jen počká na rozhodnutí a následné vyplacení financí, k čemuž dochází v průběhu devíti týdnů.

Požádejte o dotaci také zpětně

Pokud jste o možnosti získat nemalou dotaci na tepelné čerpadlo dozvěděli až v posledních týdnech, ale úsporné vytápěcí řešení jste pořídili před několika měsíci, nemusíte zoufat. O dotaci se totiž může žádat také zpětně. Hraniční jsou dva roky.

Nastavení tepelného čerpadla
Nastavení tepelného čerpadla

Tipy, jak zefektivnit získávání dotace

Jelikož se jedná o nemalé finanční příspěvky, je logické, že se na schvalování žádostí dívá vícero očí. Abyste zefektivnili celý proces a vyhnuli se několikanásobnému vracení dokumentů (či dokonce zamítnutí požadavku), vyplatí se následující:

  • Zateplete si celý dům (cílem dotačního programu Nová zelená úsporám je snížit energetickou náročnost rodinných nebo bytových domů, proto celkové zateplení je plusovým bodem a někdy také jednou z podmínek pro získání dotace).
  • Vyberte vhodné tepelné čerpadlo (pokud nepodceníte výběr kotle a zvolíte odpovídající model s dostatečným výkonem i efektem, nad dotací nebude nikdo dlouho přemýšlet).
  • Sledujte termíny podání žádosti (pozor, existují jisté uzávěrky, do kterých se přijímají konkrétní druhy žádostí o dotace, tak ať to nepromeškáte).

Vyhněte se chybám

Abyste naopak nesnížili pravděpodobnost schválení žádosti o dotaci na tepelné čerpadlo, vyhněte se chybám, které žadatelé často dělají, a tím si zmiňované schválení pomyslně pohřbívají. Konkrétně si pohlídejte následující:

  • Nenechávejte vše na poslední chvíli.
  • Zkontrolujte si, zda jste přiložili všechny nutné přílohy.
  • Ujistěte se, že splňujete podmínky nutné k získání dotace.
5/5 - (2 votes)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest