Hmyz v domácnosti: nejčastější škůdci a jak se s nimi vypořádat

S příchodem letních dní se snažíme dostat do interiéru co nejpříjemnější a nejčistší vzduch. I proto necháváme otevřená okna nebo balkonové dveře, které však dávají možnost nejrůznějšímu hmyzu, aby nás (i když nevítaně) navštívil. Škůdci v podobě hmyzu však mohou napáchat řadu škod, a to zejména když se přemnoží. Jak s nimi bojovat, když k jejich výskytu v domácnosti dojde? A je nutné ihned volat odborníky, nebo likvidaci zvládneme i svépomocí?

Nebezpečí, které číhá v drobném hmyzu

Když se nám pod nohama začne promenádovat mravenec, mnozí nad tím mávnou rukou s tím, že se „určitě nemůže přemnožit”. Jenže je to hmyz, který se ostatně množí velice snadno a rychle. A i když je drobný svým rozměrem, respektive velikostí, neznamená to, že nemůže napáchat škody. Právě naopak. Pro člověka se stává značným rizikem, protože může přenášet řadu bakterií nebo choroboplodných zárodků.

Jinými slovy i sebemenší mravenec dokáže napáchat pořádnou neplechu. A co potom švábi nebo větší hmyz, který se může v domácnosti stejně rychle přemnožit. Seznamte se s druhy, které české domácnosti okupují nejčastěji, zároveň je naučte likvidovat.

Štěnice vyžadují zásad odborníka

Pojďme začít prakticky největší hrozbou, která nejednomu majiteli nemovitosti nahání husí kůži. Jsou jí štěnice, drobné ploštice, které jsou bez křídel a které se živí lidskou krví. Jejich výskyt tak objevíte výhradně u sebe, protože se vám po těle začnou objevovat červené pupínky svědící stejně jako od komára.

Mezi jejich velice časté úkryty patří bohužel postele, ale také se mají tendenci ukrývat pod kobercem. Aktivní však bývají hlavně v noci, kdy hledají svého lidského hostitele.

Bohužel pro majitele nemovitosti, tohoto druhu škodlivého hmyzu se nezbavíte jinak než za pomoci odborníka. Jelikož se mohou štěnice velice rychle množit, po objevení jejich výskytu nad voláním deratizátora příliš dlouho nepřemýšlejte.

Deratizátor hmyzu
Deratizátor hmyzu

Švábi jako nezničitelní hosté?

Podobně se musí přistupovat i ke švábům, o kterých se mezi lidmi říká, že jsou nezničitelní. Samozřejmě je to bráno s nadsázkou, i když do jisté míry je to pravdivé tvrzení. Sami majitelé, respektive obyvatelné domácnosti si s tímto hmyzem se zploštělým tělem a šesti nohama bohužel sami neporadí. Pokud narazíte na hmyz s velkými výraznými tykadly, číslo na deratizátora co nejrychleji uchopte do rukou.

Tento hmyz miluje místnosti, kde je poměrně vlhko, proto je právě zde naleznete. Zároveň se však pravidelně vydávají na obhlídku potravy, narazit na ně tak můžete i při vaření v kuchyni.

Šváb leze po posteli v domácnosti
Šváb leze po posteli v domácnosti

Moli nejen v šatních skříních

S čím si však dokážete docela dobře poradit, jsou moli. Okřídlený hmyz, který se velmi často objevuje nejen v šatních skříních, ale také v potravinách, se sice zdá být nezničitelným hostem, ale nakonec na něj platí i tradiční babské rady. Zatímco u potravin platí, aby se vyhodily veškeré napadené suroviny a v budoucnu se sypaly do uzavíratelných dóz, v případě šatních molů sázíme na levanduli, kterou usušenou můžeme pověsit do šatníku.

Právě levandule (nebo také pomerančová kůra) jsou přirození nepřátelé molů, a to jak šatních, tak moučných. Když k tomu nebudete ponechávat domácnost v teple čili snížíte pokojovou teplotu, také moli velice rychle vaši domácnost opustí.

Mravenci jsou neodbytným hmyzem

Nejmenším, ale také nejvíce škodlivým hmyzem jsou zmiňovaný mravenci, kteří se rozmnožují prakticky rychlostí blesku. Milují hlavně nepořádné jedince, případně rodiny s dětmi, kde se prakticky pořád stává, že dítě sem tam něco rozlije či nechá na podlaze drobek. Jelikož se po rozlezení podílí na znehodnocení všech potravin sídlících v domácnosti, je nutné proti nim co nejdříve začít zbrojit.

Například je nutné dobře utěsnit veškeré okenní nebo dveřní rámy, kudy se mravenci do interiéru dostávají. Stejně tak se snažte ucpat veškeré skuliny ve zdech, skřínkách nebo podobně. Drobečky ani rozsypaný cukr nenechávejte dlouze na kuchyňské lince a snažte se pravidelně vytírat podlahy (ideálně octovou vodou, která mravencům zrovna nevoní ani nechutná).

Mravenci v domácnosti
Mravenci v domácnosti

Potemníci a červotoči útočí na potraviny

Stejně jako mravenci, i potemníci a červotoči útočí na potraviny, které znehodnocují. Ať už jste je přáli skladovat dlouhé roky, tento hmyz vám plány zmaří během krátké doby. Jejich superpower je um ničit i jejich obaly, díky čemuž se dostávají přímo k jádru potraviny a kladou zde výkaly.

Bohužel u tohoto hmyzu se velmi často stává, že si je přinesete už z obchodu. Jestliže je objevíte, vyhoďte všechny napadené potraviny a zbylé jídlo co nejlépe uskladněte (ideálně do uzavíratelných nádob).

Pravidelný úklid jako ta nejlepší prevence

Škůdci v podobě hmyzu jsou bezesporu škodlivými hosty, se kterými je nutné co nejrychleji zatočit. Klíčem prevence je však čistota. Nepodceňujte pravidelný úklid a snažte se dodržovat alespoň níže uvedené zásady, které minimalizují výskyt hmyzu, případně jejich rozmnožení, pakliže by nějaký vyslaný jedinec přece jen našel cestu k vám domů.

  • Pravidelně vysávejte a vytírejte podlahu.
  • Oblečení neskladujte nikdy vlhké.
  • Nenechávejte drobky nebo jiné zbytky potravin na kuchyňské lince nebo podlaze.
  • Potraviny zásadně skladujte v dobře uzavíratelných nádobách.
  • Do oken i balkonových dveří instalujte sítě proti hmyzu.
5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest