Rozhodli jste se pro stavbu dřevostavby? Víme, jak na ni ušetřit

Pokud si mohou lidé vybrat, jestli postaví klasický zděný dům nebo dřevostavbu, volí většinou právě dřevostavbu, která je dnes velice oblíbenou, o tom není pochyb ani sporu. Je to navíc možnost, jak do budoucna ušetřit za energie, jelikož dřevostavby jsou ve většině případů zcela nízkoenergetické, a to se opravdu hodí. Málokdo si však uvědomuje, že na dřevostavbách je možné ušetřit i jinak, a to už při stavbě samotného příbytku. Prozraďme si tedy několik tipů, jak na tomto typu bydlení ušetřit slušnou sumu, která se bude hodit třeba při zařizování příbytku.

Zbytečně nekombinujte, volte jednoduchost

Ve světě bydlení se už dávno nenosí překombinované tvary či geometricky zajímavé půdorysy. Zkrátka a dobře se sází na jednoduchost, a na to byste si měli vsadit i v případě dřevostavby. Důvodem toho není fakt, že v jednoduchosti se skrývá krása, ale důvodem je především to, že na dřevostavbách díky jednoduchosti ušetříte.

Právě jednoduché tvary mají zásadní vliv na množství spotřebovaného materiálu, také na prováděnou práci. Pokud si vymyslíte složitý, různě členitý dům, řemeslníci s tím budou mít zbytečně mnoho práce, to se projeví na spotřebovaném materiálu a také na ceně, kterou si za zmiňovanou práci naúčtují. Myslete proto ekonomicky a raději vsaďte na jednoduché bydlení, kterým ostatně okouzlíte.

Požádejte o dotaci

Pokud máte v plánu v blízké době stavět dřevostavbu, proč nepožádat o dotaci? Stále funguje dotační program Nová zelená úsporám, v rámci kterého se rozdávají finanční prostředky i na stavbu nízkoenergetických dřevostaveb. Dotační program má na svědomí Ministerstvo životního prostředí České republiky, které chce jednorázovými finančními prostředky podpořit každého, kdo se snaží ušetřit planetu úspornými opatřeními. Taková nízkoenergetická dřevostavba rozhodně šetří životní prostředí, je to ekonomické a úsporné řešení bydlení.

Ať je jednoduchá i samotná konstrukce

Již bylo zmíněno, v případě výstavby dřevostavby se vyplatí sázet na jednoduchost. To ostatně platí i v případě samotné konstrukce, kterou zvolíte. Stačí vám jedna vrstva konstrukční desky na bázi dřeva či sádry. Nemusíte svůj budoucí dům opláštit z obou stran mnoha vrstvami, jak to nabízí řada firem. Přistupujte ke stavění svého příbytku střízlivě.

dřevostavba

Důraz klaďte na správná okna

Ušetřit lze také na oknech. Okna jsou velice důležitá a člověk je musí vybírat opravdu s rozvahou. Právě okna se budou podílet na budoucí spotřebě energie. V případě nízkoenergetické dřevostavby jsou okna daná podle technických parametrů nízkoenergetických domků, pokud se však o nízkoenergetickou stavbu nejedná, nejvhodnější jsou dvojskla.

Rady projektanta berte s rezervou

Pokud jste si ke stavbě dřevostavby přizvali projektanta, berte ho v mnohých situacích s rezervou. Právě projektanti mají tendenci se pořádně rozjet, co se týče stavby domu. Nejraději by rovnou při výstavbě připravili i zimní zahradu nebo provedli řadu estetických, designových změn. Jenže ty by se mohly pořádně prodražit, proto jejich rady berte opravdu s rezervou a ne ve všem jim vyhovujte, ať vás účet za výstavbu domu nemile nepřekvapí. I když by měli projektanti vaše požadavky o nízkonákladovosti stavby respektovat, někdy jejich fantazie pracuje s převahou.

Úsporu zajistí i správné vytápění

Při stavbě dřevostavby přemýšlejte o samotném vytápění. To vám sice nesníží náklady spojené se samotnou výstavbou, ale může vám snížit náklady spojené se spotřebou energií v následujících letech. Aktuálně trh nabízí opravdu mnoho možností úsporného vytápění, proto se ideálně poraďte s odborníky, kteří vám navrhnou úsporné vytápění přímo na váš typ příbytku.

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest