Co jsou to mobilní domy?

Přemýšlíte nad tím, že si postavíte vlastní příbytek? Už nechcete bydlet v pronájmu a našli jste si působivý pozemek, kde by bylo opravdu krásné bydlet? Nabízí se vám najednou mnoho možností obydlí, které si můžete postavit. Na výběr máte z dřevostaveb, klasických zděných domků nebo třeba z mobilních domů. Pojďme se právě mobilními domy na malý okamžik zabývat. Právě mobilní domy jsou totiž skvělou alternativou pro ty, kteří i přes působivý pozemek na něm nechtějí trávit veškerý svůj život.

V současné době jsou mobilní domy opravdu velice zajímavou alternativou ke klasickým domům, případně bytům. Jedná se o obydlí určené k trvalému bydlení, které má skutečnou nápravu a také kola, díky nimž je možné dům zapřáhnout za auto a odvézt na jiné místo. Mobilní domy však mají skvělé izolační vlastnosti, i když se to nezdá (například mají dvojitá skla nebo částečně zateplené stěny). I proto je možné v nich celoročně žít. 

Názory odborníků se liší

I když někteří odborníci považují za mobilní dům domek, který lze zapřáhnout za auto a kamkoli odvézt, jiní jsou toho názoru, že mobilní dům je obydlí, které je buď kompletně, nebo jen z části vyrobeno ve výrobním závodě a je na pozemek umístěn s pomocí jeřábu. Takové domy mají klasické základy nebo základové patky. V tomto případě se však jedná o klasickou stavbu, na kterou je třeba mít stavební povolení. 

Výhled z mobilního domu

Důvodem, proč se odborníci neshodují na tom, co jsou to mobilní domy, je, že mohou mít celou řadu podob a typů. U nás navíc nejsou mobilní domy tak populární či časté, spíše bychom na ně narazili ve Spojených státech amerických. 

Nejvíce mobilních domů najdeme v USA

Pokud byste zamířili do Spojených států amerických, na mobilní domy byste narazili prakticky na každém kroku. Nejvíce se mobilních domků najde v Jižní Karolíně, také v Novém Mexiku nebo v Alabamě čili na mobilní domky narazíte nejvíce na jihu USA. Na mobilní domy narazíte i proto v celé řadě amerických seriálů. 

V mobilních domcích je možné žít celoročně

I když je možné žít v mobilních domech po celý rok (zejména v těch, které nemají kola), a to díky poměrně chvályhodným izolačním vlastnostem, stejně to u nás není populární styl bydlení. Ve Spojených státech amerických je to naopak velmi oblíbené, a to především díky jiným klimatickým podmínkám. Právě díky příhodnému klimatu se najde nejvíce mobilních domů na zmiňovaném jihu USA, kde je teplo prakticky po celý rok a kde se potřebuje maximálně nějaká ochrana před deštěm, případně větrem. 

Posezení u mobilního domu

Co se týče statistik, které mluví o situaci v České republice, pro mobilní domy se ze skoro šedesáti procent rozhodují lidé pracující, pouze v třiadvaceti procentech se o ně zajímají lidé v důchodovém věku, kteří chtějí trávit své stáří v menších domcích. 

Chcete v mobilních domech žít?

Jak jsme zmínili, mobilní domy jsou vhodné k celoročnímu bydlení. Zejména jsou k celoročnímu bydlení vhodné ty, které nemají kola a které tak nelze přemístit z místa na místo. 

V případě, že se rozhodnete žít v mobilních domech a rozhodnete se pro domy bez kol, je třeba mít stavební povolení, jak již také bylo zmíněno výše. Před samotným rozhodnutím se je dobré požádat o pomoc odborníka, který posoudí, jestli je to opravdu dobrý nápad. Stejně tak musí hrát roli i názor stavebního úřadu, který se na mobilní bydlení dívá z pohledu jakéhosi výrobku, který má plnit jisté funkce a požadavky, technické parametry a podobně.

Každý mobilní dům bývá posouzen z hlediska umístění obydlí na konkrétním pozemku, každý mobilní dům musí být v souladu s územním plánováním. Majitelé mobilních domků si také musí zjistit, jaká vyhláška se na ně konkrétně vztahuje a co se naopak na ně nevztahuje.

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest