Špatná kvalita vnitřního prostředí budov se objevuje hlavně v rekonstruovaných budovách, které prošly zateplením a výměnou oken. Starší domy větraly přirozeně svými netěsnostmi. Uzavřením vnějšího obalu došlo k zamezení přísunu vzduchu infiltrací. Novostavby jsou vybaveny okny s dvojskly a trojskly, s perfektním těsněním a zdi jsou vybaveny důmyslnou izolací.
Za nedostatečným větráním stojí nadměrná vlhkost a vydýchaný vzduch. Efektivní větrání zajistí kromě otevřených oken i moderní technologie centrální rekuperace nebo lokální větrací jednotky.
Problém s utěsněním prostor
U dokonale zakonzervované budovy vznikají problémy s výměnou vzduchu. Zvyšuje se riziko hromadění škodlivin, jako je CO2, vlhkost a další těkavé látky. Problém s vlhkostí nastává, jakmile relativní vlhkost vzduchu přesáhne 60 %. Pak hrozí tvorba plísní. Čtyřčlenná rodina během dne vyprodukuje 12 l vody ve formě vodní páry. Zvýšená koncentrace oxidu uhličitého způsobuje snížení koncentrace, ospalost, únavu, bolest hlavy, pálení očí, alergie a chronická onemocnění dýchacích cest.
Okno nebo rekuperace
Větráním okny je často nedostatečné. Hygienická norma vyžaduje přísun čerstvého vzduchu minimálně 25 m3 na osobu na hodinu. Každou hodinu je nutné řádně větrat, což v noci nikdo nezajistí. Vzniká průvan, zvyšují se náklady na vytápění a klimatizaci, do místností vnikají pyly, prach, chemické výpary i hluk.
Rekuperace jako nejúčinnější forma větrání
Nejvhodnější je nucené rovnotlaké větrání, nejčastěji v podobě centrální rekuperační jednotky. Systém řízeného větrání odvádí vydýchaný vzduch ven, teplo z něj předává čerstvému vzduchu zvenku a ten přivádí dovnitř. Účinnost rekuperace je asi 90 %. Pokud je v domě či bytě 22 °C a venku je – 8 °C, vrací se do místnosti předehřátý, 19 °C teplý čerstvý vzduch, který má ideální teplotu.
Instalace rekuperační jednotky
Instalace rekuperační jednotky vyžaduje rozvody vzduchu, které je třeba zabudovat. U novostavby to jde snadno, při rekonstrukci je to o něco složitější. Nejjednodušší je použít podhledy nebo pohledové trubky, které se připevní v rozích místnosti, podobně jako radiátory. Pak se vybourají prostupy stěnami. Samotnou větrací a rekuperační jednotku snadno schováte do komory nebo technické místnosti.
Větrací jednotky v každé místnosti Snazší a levnější variantou jsou lokální větrací jednotky, které se dají doplnit rekuperací. V každé místnosti jednotky zajišťují řízenou výměnu vzduchu. Mají menší rozměry a na montáž stačí vyvrtat jeden otvor do obvodové stěny. Zaručují provětrání prostoru, filtraci přiváděného vzduchu, malou hlučnost a snížení nákladů na vytápění.