Ucpaný odpad v domácnosti je poměrně častým problémem. Můžete se s ním setkat v kuchyni, v koupelně i na WC. Nejčastěji se projevuje pomalým odtokem vody a zápachem z odpadu. Pak se musíme pustit do čištění odpadu a vodovodních trubek.
Čištění odpadu mechanicky zvonem
Klasický gumový zvon většinou zvládne odpad vyčistit. Stačí přiložit zvon na otvor výpusti a pak pumpovat, aby vznikl potřebný podtlak, kterým se uvolní usazené nečistoty. Pokud se kolem výpusti začne tvořit vodní vír, je odtok znovu průchodný.
Čištění odpadu rozebráním sifonu
Pokud selže pumpování zvonem, nasaďte si ochranné rukavice a rozeberte sifon. K ruce si vezměte kýbl a hadr, ať máte do čeho zachytit zbylou vodu po rozšroubování sifonu. Nezapomeňte zkontrolovat gumové těsnění. Pokud bude zpuchřelé nebo ztvrdlé, vyměňte ho. Odstraňte nečistoty, propláchněte sifon a našroubujte zpět.
Čištění odpadu perem
Pokud jsou usazené nečistoty hluboko v odpadních trubkách, zkuste hloubkové čištění kanalizačním perem, které seženete v prodejnách pro instalatéry a hobby marketech. Jeden člověk vkládá pružinu do odpadní trubky a směřuje ji k ucpanému místu a druhá osoba otáčí pružinou proti směru hodinových ručiček.
Čištění ucpaného WC tlakovou a čisticí pumpou
Tlaková a čisticí pumpa uvolní ucpané WC sací silou. Před manipulací zakryjte podlahu okolo toalety fólií a nasaďte si gumové rukavice. Pumpu zastrčte ke dnu toalety a pak gumovou částí utěsněte její odpad. Pak pumpujte držadlem nahoru a dolů a nechte působit sací sílu, která ucpaný záchod uvolní.
Čištění odpadu biologickou cestou
Biologické enzymatické přípravky jsou užitečným pomocníkem při čištění odpadů. Prospěšné bakterie rozloží usazené organické látky v potrubí, aniž by narušily jeho povrch. Přípravky použijte večer a nechte je přes noc působit minimálně 8 hodin. Jsou šetrné k životnímu prostředí a oddálí profesionální čištění odpadů o několik let.
Čištění odpadu chemickou cestou
Chemické prostředky na čištění odpadu jsou většinou na bázi louhu. Vždy důkladně větrejte, nasaďte si ochranné rukavice i brýle a prostudujte návod pro čištění s hydroxidem sodným. Odpad prolijte horkou vodou, nasypte do něj určené množství přípravku, nechte působit a opět spláchněte horkou vodou z varné konvice.
Čištění odpadu jedlou sodou a octem
Jedno velké balení jedlé sody nasypte do sifonu a přidejte 200 ml octa. Následně prolijte odpad vroucí vodou a proces několikrát zopakujte. Při čištění odpadu jedlou sodou a octem počítejte s bouřlivou reakcí a vodním gejzírem po vlití vroucí vody.
Čištění odpadu práškem do pečiva a octem
Na čištění odpadů zabírá i ocet a prášek do pečiva. Postup je stejný jako u čištění sodou a octem. Před propláchnutím horkou vodou nechte směs působit 15 minut.
Čištění odpadu pomocí soli
Kuchyňská sůl je další ověřenou metodou na čištění odpadů. Stačí jen vsypat šáleksoli do odpadu a následně jej opět prolít vroucí vodou. Postup můžete zopakovat.