Jarní práce na zahradě

V únoru se na zahradě začínají objevovat první sněženky, bledule a další kvítky. Je nejvyšší čas na prořezávání jádrovin a bobulovin pro dobrou sklizeň. Zapomenout nesmíme ani na kompost.

V únoru začínají nakvétat první okrasné dřeviny, trvalky, cibuloviny a hlíznaté květiny. Můžeme se pokochat sněženkami, ladoňkami, talovíny a puškiniemi, nebo třeba vilínem. Čeká nás i dost práce. 

Péče o květiny a trávník

Pravidelně kontrolujeme dvouletky pod chvojím a občas ho přes den odhrneme, aby rostliny dýchaly. Koncem února odkryjeme trvalky, odstraníme nadzemní části a pohnojíme je. Zkontrolujeme uskladněné cibuloviny a balkónovky, zda je nenapadly škůdci. Nechodíme po zmrzlém trávníku, aby neodumíral. Jakmile půda rozmrzne, dáme na trávník jemný kompost nebo založíme nový trávník.

Výsev květin a péče o keře

V teplých sklenících a místnostech osázíme truhlíky. Letničky vyséváme do nádob pro snadnou výsadbu. Vysazujeme trvalky vyžadující zimní přemrznutí. Seřízneme těsně nad zemí okrasné keře. Keřům kvetoucím brzy zjara odstraníme jen suché a poškozené větve. Pokud nemrzne, omladíme i stálezelené listnaté stromy a živé ploty. Seřízneme větve javorů a hlohů a dáme jejich korunám tvar.

Vysázené květiny

Řez ovocných stromů a postřik 

Prořežeme bobuloviny pro kvalitní sklizeň. Stříháme výhony starší čtyř let s načernalou barvou. Prořežeme i jádroviny, které potřebují zmladit, ty ostatní necháme na květen. Peckoviny neřežeme. Pokud nemrzne, postřikem opláchneme kmeny a větve stromů od larev škůdců a vajíček mšic. Kmeny stromů ochráníme zastiňovacími deskami nebo postřikem proti přehřátí jarním sluncem. Broskvoně ošetříme přípravkem proti kadeřavosti.

Okopávání, roubování i hnojení

Abychom urychlili sklizeň jahod, přikryjeme je fólií, kterou prořežeme a necháme jahodníky koukat ven, aby je mohly opylovat včely. Vykvetou už v dubnu a plodí už začátkem června. Okopeme zem kolem sazenic vinné révy. Meruňky, třešně a višně roubujeme koncem měsíce. Na sníh rozhodíme komplexní hnojivo nebo kompost, ať při tání živiny vsáknou do půdy. Shrabeme listí na kompost.

vybavení pro práci na zahradě

Péče o zeleninovou zahradu

Sklízíme ozimou cibuli, cibuli sečku, špenát, růžičkovou kapustu a listy kadeřávku. V teplejších oblastech vyséváme cibuli, mrkev, ředkvičky a špenát a přikryjeme netkanou textilií proti mrazům. Brambory dáme naklíčit pro ranou výsadbu. Převrstvíme kompost a prolijeme močůvkou. Za 4 až 5 měsíců se dá použít. Přihnojíme košťálovou a plodovou zeleninu. Vyséváme do nádob raný salát, ranou košťálovou zeleninu, letní pór, rajčata, papriku, bazalku a majoránku a pak přepichujeme semenáčky. Zryjeme a přihnojíme záhy, které před výsadbou posypeme páleným vápnem.

5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest