Zahradní nábytek dostává zabrat. Jak o něj správně pečovat?

Když je v létě hezky, snažíme se co nejvíce svého času trávit na zahradě. Zatímco někdo má venkovní zahradní nábytek pod pergolou nebo v altánu, jiný ho vystavuje přímému sluníčku. V obou případech však dostává zabrat, proto bychom neměli zapomínat na jeho pravidelnou údržbu. Nabízí se tedy otázka, jak konkrétně o zahradní nábytek pečovat nejen v létě?

Jaký druh nábytku vlastníte?

To, jak konkrétně budete o zahradní nábytek pečovat, se určuje už při jeho výběru. Každý člověk vybírá na základě svých osobních preferencí a podle toho, co od nábytku vlastně očekává. Velkou roli hraje také stanoviště. Zatímco dřevěný nábytek je dobré mít pod pergolou, kovový déle odolá nepřízním počasí i mimo přístřešek.

Jistou roli hraje také design a celková pohodlnost jednotlivých kusů nábytku. Větší vliv na výběr však má materiál, ze kterého je zahradní nábytek vyrobený. Každý má totiž svá pozitiva i negativa a o každý se musíte starat trochu jinak.

Dřevo jako živý materiál

Mezi vůbec nejoblíbenější druhy zahradního nábytku patří dřevěná alternativa. Působí velmi útulně, příjemně, teple, navíc zapadne prakticky na jakoukoli zahradu, se kterou dokonale souzní (vždyť se jedná o přírodní materiál, že ano). Zároveň však mluvíme o živém materiálu, který po stránce údržby patří k nejnáročnějším, ať už si pořídíte dřevěný nábytek z akátu, meranti, durianu nebo finské borovice.

Součástí pravidelné údržby, která prodlužuje životnost zahradnímu nábytku i o několik let, je nutné dřevo ošetřovat. S kvalitními ochrannými nátěry začínáme už měsíc po pořízení zařízení. V ideálním případě hledáme takové oleje a nátěry, které plně korespondují s daným typem dřeva, z něhož je nábytek vyroben.

Nátěry je nutné provádět pravidelně a pečlivě. Nevynechávejte ani skrytá místa, do kterých má tendenci usazovat se například déšť nebo prach. Po zimě také dotáhněte veškeré šrouby, které se v zimě velmi často vysunují.

Ochrana zahradního nábytku
Ochrana zahradního nábytku

Kov jako nestárnoucí materiál

Stále oblíbenější je kov, respektive kovový zahradní nábytek, který má zpravidla velmi nadčasový, nestárnoucí vzhled. Domnívat se, že se jedná o nábytek bezstarostný, je však mylné. Je důležité pravidelně kontrolovat, jestli nedošlo k napadení rzí (v takovém případě je nutné nábytek dříve nebo později vyměnit za nový).

Aby se předcházelo tomuto scénáři, vybírejte z nabízeného množství především pozinkované alternativy, které jsou chráněny před vlivy počasí. Obecně se můžou vyskytnout pouze škrábance, které je dobré jednou z čas přetřít barvou.

Ratan jako kousek exotiky

Pokud je vaše zahrada zároveň oázou klidu, budete pravděpodobně hledat takové kusy nábytku, které vám dovolenou dokážou v mysli navnadit. A ratanový nábytek to bezesporu umí. Dokonce se velmi často umísťuje i dovnitř interiérů, nikoliv jen do exteriérů čili s ním můžete v domácnosti dobře pracovat.

V rámci péče o ratanový nábytek ho hlavně v zimě skladujte na suchém místě. Po nějaké době je zapotřebí obnovit lak, což uděláte velmi snadno (natřete místa bezbarvým lakem a je dokonáno).

Jestliže jste majitelem syntetického ratanu, nemusíte se obávat ani různého počasí. Takový totiž vydrží stát bez problému i na dešti.

Díky pravidelné péči předejdete škodám

Péče o zahradní nábytek není nijak zdlouhavá a dokáže udělat mnoho. Příkladem je předcházení scénářů, kdy si po zimě sedáte na poškozený, plesnivý nebo jinak zničený nábytek. Tím, že budeme nábytek pravidelně otírat od prachu, nanášet ochrannou vrstvu a jinak se o něj starat, zvýšíme životnost letnímu posezení a tím pádem i potěšíme naši peněženku, která nebude muset vykázat žádné další výdaje navíc.

5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest