Vybíráme pokojové rostliny. Jaké patří do stínu a které čistí vzduch?

Úkolem pokojových rostlin je především zútulnit interiér, což se jim bravurně daří. Schválně sami zapátrejte ve svých vzpomínkách – pravděpodobně byste si nevybavili interiér, ve kterém jste se cítili příjemně a ve kterém by zároveň nebyly pokojové rostliny (ať už mluvíme o kvetoucích pokojových rostlinách nebo o těch nekvetoucích).

Pakliže také přemýšlíte nad tím, že do svého interiéru pořídíte pokojové rostliny, možná si nevíte rady. Nabídka je totiž tak široká a pestrá! Přinášíme proto stručný a přehledný návod, díky kterému si vyberete přesně takovou pokojovou rostlinu, která splní veškeré vaše požadavky. 

Nenáročné pokojové rostliny

Patříte k začínajícím pěstitelům, přesto chcete mít ve svém domově živou rostlinu? Nemusíte se bát, že by vás interiér zůstal prázdný kvůli nedostatku vědomostí týkajících se péče o pokojovky. Existují totiž takové, které jsou nenáročné. Péče o ně není nijak složitá, většinou se jim zavděčíte pravidelnou zálivkou, vhodným substrátem pro pokojové rostliny a světlým stanovištěm bez dosahu přímých slunečních paprsků. 

Aloe vera

Jednou takovou rostlinou je aloe vera, která má navíc léčivé účinky (ulevuje například od akné a pomáhá při popáleninách). Jedná se o sukulentní, tučnolistou rostlinu, která si nejvíc libuje na okně orientovaném na jih. Zalévá se pouze přiměřeně, přelití, respektive přemokření jí vadí stejně jako všem pokojovým rostlinám. 

Aloe vera
Aloe vera

Tlustice

Pokud preferujete zelené pokojové rostliny, tlustice je další nenáročnou kráskou. Jedná se opět o sukulentní rostlinu, která vydrží poměrně dlouho bez přísunu vody. Co nemá ráda, tak je stín, proto ji raději dejte na okno, jež bude orientované na jih, respektive na východ. 

Tlustice
Tlustice

Juka

Třetí nenáročnou pokojovou rostlinou je takzvaná juka. Jedná se o rostlinu, kterou si zamiluje každý začínající pěstitel, protože nevyžaduje prakticky nic. Ať už ji dáte na světlé, nebo na tmavé stanoviště, všude poroste bez problémů. 

Juka
Juka

Další nenáročné pokojové rostliny:

 • Zamioculcas
 • Tchynin jazyk
 • Dracéna
Pokojové rostliny
Pokojové rostliny

Pokojové rostliny, které vyčistí vzduch

Máte pocit, že vám v interiéru koluje vzduch plný prachu, pylu a jiných nepříjemných škodlivin? Jste alergikem nebo astmatikem a vyžadujete opravdu čistou a zdravou domácnost? Místo čističky vzduchu si pořiďte rostliny, které umí vyčistit vzduch v interiéru. Jaké to jsou?

Chryzantéma

Věděli jste, že pestrobarevná rostlina jménem chryzantéma, kterou obvykle dáváte na hrob během Dušiček, umí čistit vzduch v interiéru? Je to jedna z nenáročných pokojových rostlin, která je vhodná klidně i do paneláku. Pěstovat ji totiž lze nejen v záhonech, ale taktéž v květináči na okenním parapetu. 

Chryzantémy
Chryzantémy

Zelenec

K převislým pokojovým rostlinám patří takzvaný zelenec, který umí taktéž čistit vzduch v interiéru. Jedná se o trávovitou rostlinu, která si libuje spíše ve stínu. Velmi často se dává do závěsných nádob a jedná se o pokojovou rostlinu pro kočky, které si s její pomocí čistí žaludek. 

Zelenec
Zelenec

Fíkusy

Fíkusy, konkrétně fíkus benjamín, umí čistit vzduch v interiéru velmi efektivně. Aby však fungoval jako čistička vzduchu, potřebuje vyšší vlhkost a jasné, přesto nepřímé světlo. Co nemá zrovna v lásce, je chladno. 

Fíkus
Fíkus

Další pokojové rostliny, které čistí vzduch:

 • Lopatkovec
 • Ledviník
 • Chamaedorea

Pokojové rostliny do stínu

Nejde vám domů příliš mnoho světla? Je to způsobené především tím, že máte okna orientovaná na špatnou stranu? I vy můžete mít interiér plný květin, pokud si domů přinesete ty, které přežijí i v tom nejtmavším koutě domácnosti. 

Cykas japonský

Jednou takovou pokojovou rostlinou do stínu je cykas japonský. Jedná se o palmu, kterou byste dokonce našli i ve volné přírodě (zejména v subtropech a tropech). I když je tato pokojová rostlina palmou, vyžaduje jen tu základní péči. 

Cykas japonský
Cykas japonský

Litinová rostlina

Litinová rostlina je pokojovou rostlinou okrasnou listem. Její hlavní vlastností je přežít i v tom nejtmavším koutu domu. Patří zároveň k nenáročným pokojovým rostlinám, protože nemá žádné velké nároky na péči. Dokonce jí ani nevadí, když zapomenete na její zalití. 

Litinová rostlina
Litinová rostlina

Calathea

Kdo by to byl řekl do calathey! I tato rostlina patří do stínu a opět se jedná o pokojovou rostlinu okrasnou svým listem. Je to typická stínomilná pokojová rostlina, kterou přímé sluneční paprsky doslova ničí. 

Calathea
Calathea

Další stínomilné pokojové rostliny:

 • Potos
 • Aglaonema
 • Filodendron

Jedovaté pokojové rostliny

Pokud máte doma pejska, kočku nebo děti, měli byste být s výběrem pokojových rostlin opatrní. Existují totiž jedovaté pokojové rostliny, které mohou způsobit vyrážku nebo minimálně bolesti žaludku. Jaké pokojové rostliny jsou tedy jedovaté jak pro kočky, tak pro děti, pejsky nebo pro dospělého člověka?

Toulitka

Krásná pokojová rostlina jménem toulitka nebo také anturie patří k poměrně oblíbeným a velmi nevšedním. Obvykle se s touto rostlinou setkáte v květinářstvích, kde se váže do honosných pugétů. Pokud si ji však chcete pořídit domů, ať s ní děti nebo domácí mazlíčkové nepřijdou do kontaktu. Je totiž jedovatá. 

Toulitka - anturie
Toulitka – anturie

Difenbachie

K velkým pokojovým rostlinám okrasným listem patří i difenbachie, která je zároveň taktéž jedovatou rostlinou, tudíž od ní ruce pryč, pakliže chcete mít domácího mazlíčka nebo je na cestě děťátko. Opět způsobuje řadu zdravotních problémů. 

Difenbachie
Difenbachie

Kroton

Pokojovou rostlinu jménem kroton pravděpodobně znáte. Jedná se o rostlinu známou pro své pestrobarevné listy, nad kterými každý žasne. Bohužel tato velmi stylová a moderní pokojová rostlina není vhodná do domácnosti s mazlíčky nebo dětmi, protože je opět jedovatá. 

Kroton
Kroton

Další jedovaté pokojové rostliny:

 • Amarylis
 • Brambořík
 • Scindapsus
5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest