Domácí štěstí – Jak se starat o tuto pokojovku

Pěstování pokojových rostlin je na denním pořádku v nejedné domácnosti. Vždyť si to jen představte, jak smutno by doma bylo, kdyby nám na okenním parapetu nedřímaly africké fialky, břečťan nebo v poslední době velmi oblíbené „domácí štěstí”. Že jste o poslední zmíněné pokojovce zatím neslyšeli, ale už jen název vás nabádá k tomu, abyste ji pěstovat začali? Prozradíme, jak na to!

Kořenokvětka neboli domácí štěstí

Mezi pokojovými rostlinami bychom našli řadu těch, které jsou velmi odolné a které mohou pěstovat právě díky zmiňované odolnosti i naprostí začátečníci. A domácí štěstí patří mezi ně. Profesionální pěstitelé by nyní nejraději podotkli, že označení „domácí štěstí” je pouze přezdívkou pokojové rostliny, která se jinak nazývá kořenokvětka (Soleirolia soleirolii).

Kořenokvětku charakterizují její dlouhé listy, které mohou dorůst až do délky jednoho metru. Listy raší přímo stopkách dužnatých oddenků, díky čemuž se krásná květina velmi hezky rozrůstá do všech směrů. I díky tomu v květináči vypadá velice bohatě a pohledně. Má šťavnaté trsy a spokojí se i s menším přídělem světla.

Nabízí se otázka, proč se kořenokvětce vlastně přezdívá „domácí štěstí”. Bohužel nelze přesně říct, kdy toto označení vzniklo nebo kdo za ním stojí, nese si ho s sebou už po staletí. Pravděpodobně za přezdívkou stojí fakt, že je prakticky nezničitelná čili přináší radost každému pěstiteli, kdo se ji rozhodne přenést přes práh domu.

Jak se pěstuje „domácí štěstí”

Jak už bylo zmíněno, mluvíme o velmi nenáročné pokojové rostlině, kterou můžeme také označit za stálezelenou. Nepyšní se zrovna viditelnými či nějakými květy, spíše jsou její chloubou pouze listy. Ovšem i ty mohou uhynout, a i na nich se projevuje, pokud rostlinu přelejete.

Právě přelití je zhoubou kořenokvětky, která jinak dokáže čelit prakticky všemu ostatnímu s velkou grácií. Před zaléváním proto zkontrolujte, jestli je substrát dostatečně suchý a jestli pokojová rostlina už skutečně potřebuje svůj pravidelný příděl vody či nikoliv.

Průměrné pokojové teploty jsou ideální

Při pěstování ji umístěte na správné stanoviště, které je v tomto případě místo, kde se teplota pohybuje v rozmezí od 10-23 stupňů Celsia. Je však pravdou, že v zimě rostlina snáší teploty i kolem pěti stupňů, proto se nemusíte bát, že by například na chodbě nevydržela.

Co by ji však mohlo razantně ublížit (třeba právě na zmiňované chodbě) je průvan. Mírný jí nevadí, ale výraznější nebo častější ano.

Domácí štěstí - kořenokvětka v interiéru
Domácí štěstí – kořenokvětka v interiéru

Pozor na přímé sluníčko

Podobně jako tchynin jazyk, i kořenokvětka zvládá prakticky všechno. Někdy však může špatně reagovat na některé vnější, okolní vlivy. Co jí může poškodit je přímé sluníčko, které je rizikem hlavně v případě, že domácí štěstí sídlí na okenním parapetu nebo v blízkosti balkonových dveří.

Naštěstí (stejně jako jiné rostliny) dokáže říct, jestli ji právě toto trápí. Pokud jsou listy s hnědými skvrnami a chybí jim lesk, právě sluníčko pokojové rostlině vadí. Jestliže listy začínají uvadat a žloutnou, na vině je přelití a hrozí hniloba kořenů spějící ke konečném úhynu celé rostliny.

Hnojení je na místě

Aby bylo domácí štěstí skutečně tím domácím štěstím, nezapomínejte na pravidelné hnojení. K tomuto kroku přistupujeme jednou za dva týdny, a to v období od jara do podzimu. Pamatujeme na jedno známé pravidlo, a sice že méně je více. Pokud nebudete na pravidelné přihnojování zapomínat, rostlina se vám odvděčí svým takřka dokonalým vzhledem. Listy se budou méně třepit a budou hezky jednotné, na první pohled bez nedokonalostí.

5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest