Chcete vědět, jak vymalovat obývací pokoj, aby barva vyhovovala celé rodině, působila vkusně a zároveň potlačila nedokonalosti? Pak přesně pro vás je určen následující článek. Zjistěte, jak čarovat s odstíny, opticky měnit dispozice pokoje a nahlédněte pod pokličku psychologie barev.
Jak vymalovat obývací pokoj, aby působil vkusně a útulně?
Malování obývacího pokoje může být pěkná věda. Jde o místnost, která vás svým způsobem reprezentuje, ale zároveň slouží k relaxaci a setkávání nejbližší rodiny. Pořádně si tedy rozmyslete, jaké barvy pro tento pokoj zvolíte.
Upravte dispozice obývacího pokoje správnou barvou
Při výběru výmalby obývacího pokoje určitě nezapomeňte zvážit dispozice místnosti. Správné barevné kombinace totiž dokáží opravdové divy – opticky prostor nejen rozšíří či zúží, ale zamaskují také nízký strop, nevzhledné trubky plynového vedení a další nedostatky, od kterých byste rádi odvedli pozornost.
Menším pokojům svědčí světlejší odstíny, případně jedna výraznější barva nakombinovaná v různých sytostech, od světlé až po tmavou. Chcete-li dojem většího prostoru ještě umocnit, zaměřte svou pozornost také na zem a pořiďte si podlahovou krytinu výraznějších barev nebo sáhněte po koberci s podélnými pruhy – čím budou širší a sytější, tím bude místnost působit prostornější.
Nízký strop opticky potlačíte, když ho vymalujete co nejsvětlejší barvou. Na stěny pak volte tmavou výmalbu a vše doplňte nižším nábytkem, ideálně v kontrastní barvě. Místnost bude působit prostorněji a nikdo si nevšimne, že je nižší, než je běžné. Pokud nemáte v plánu nákup nového vybavení, jednoduše zkuste na zadní stěnu obýváku použít dekor svislých pruhů. Díky nim bude prostor vypadat o něco vyšší, než ve skutečnosti je.
Vysoké místnosti budou působit nižší a širší, když strop vymalujete tmavší barvou než stěny. Pro umocnění efektu můžete zvolit tmavší tóny i pro podlahovou krytinu.
Stěny, na kterých jsou umístěny trubky plynového vedení, zkuste vymalovat tmavou barvou – díky tomu nebude vidět stín trubek. Pokud chcete vedení nechat zmizet úplně, natřete je stejným odstínem jako zeď.
Než se rozhodnete, jak obývák vymalovat, měli byste vědět, že…
Dalším faktorem, který hraje roli při výběru barev, je bezpochyby nábytek v místnosti. Pokud uvažujete nad kompletní rekonstrukcí, budete mít mnohem více možností. Chcete-li však v obýváku ponechat staré vybavení, volte barvy tak, aby s ním korespondovaly.
Pozornost zaměřte hlavně na obývací stěnu, sedací soupravu a doplňky. Pokud jste se při jejich nákupu drželi zkrátka a jsou převážně v odstínech bílé, můžete se při malování vyřádit a sáhnout po pestrých a výrazných barvách. Ke světlému a krémovému vybavení zase skvěle sednou klasické bílé stěny. Nic však nepokazíte ani světle zelenou, lila nebo velmi oblíbenou fialkovou barvou. Majitelé tmavého nábytku by pak měli volit spíše jemnější tóny, aby místnost nepůsobila zbytečně stísněně.
Výmalbu obývacího pokoje ovlivňuje i světlo v místnosti
Aby toho nebylo málo, výběr barev do obývacího pokoje ovlivňuje i světlo v místnosti. Do obýváku, kam celý den intenzivně svítí sluníčko, se perfektně hodí výraznější odstíny béžové, zelené, modré, případně šedé nebo světle-šedé. Vyhněte se však žluté a oranžové. Ty se hodí spíše do tmavších místností, které opticky rozzáří. Máte-li v obýváku málo světla, nemusíte se bát ani výraznějších odstínů červené, bordo, růžovo-hnědé nebo skořicové. Mohou sice místnost trochu zmenšit, v konečném výsledku však bude působit příjemným a útulným dojmem.
Jakou barvou tedy vymalovat obývák?
Teď už víte, na co si dát při výběru barev pozor. Důležité jsou dispozice obývacího pokoje, vybavení a světlo. Jakou barvou ale obývák vymalovat, aby potlačila všechny nedostatky, ladila s vybavením a zároveň vyhovovala celé rodině? Objevte několik pravidel, které vám s odpovědí na tuto otázku pomohou.
Odstíny kombinujte podle pravidla 60–30–10
Rozmyslete si, zda chcete jít cestou jednobarevné výmalby, nebo zvolíte raději kombinaci odstínů. Pokud však budete kombinovat, pamatujte, že míchat více než 3 barvy v interiéru se nedoporučuje.
Záleží také na poměru jednotlivých barev a jejich odstínů. Podle designérů je nejlepší volbou držet se pravidla 60–30–10, které říká, že 60 % obýváku by mělo být v dominantní barvě, 30 % v barvě sekundární a zbylých 10 % je vyhrazeno pro barvu doplňkovou, která se využívá hlavně pro doplňky jako jsou polštářky, rámečky, svítidla a podobně. Takto zkombinované prostory působí harmonicky a vyváženě.
Kouzlete s teplými a studenými tóny
Vyberte si, zda dáte přednost raději teplým nebo studeným tónům. Teplé odstíny žluté, červené či oranžové působí optimisticky a vesele. Ve světlém provedení prostor hezky odlehčí, v tmavých tónech místnost zmenší a zútulní. Studenější odstíny jako fialová, modrá nebo zelená zase pocitově ochlazují a navozují dojem čistoty a svěžesti. Jejich světlé odstíny rozšiřují prostor, tmavší se využívají spíše výjimečně v různých kombinacích, případně ve velkých a prosluněných místnostech.
Do obývacích pokojů odborníci doporučují převážně teplé tóny, protože jde o místnost, která by měla působit útulně, ne chladně a odtažitě. Pro dotvoření příjemné atmosféry jsou skvělé i zlaté a zemité odstíny. To však rozhodně neznamená, že studené tóny jsou v obývacím pokoji zapovězeny. Modrá, studená fialová nebo šedá působí relaxačně a dokáží pokoj proměnit v hotovou oázu klidu.
Nepodceňte plánování
Výběr vhodných barev do obýváku může zamotat hlavu i zkušeným designérům, a tak určitě nepodceňte důkladné plánování. Základní pravidla kombinování už sice znáte, vyplatí se však také vědět, jak barvy působí mezi sebou a jak budou reálně vypadat v interiéru. Sežeňte si proto vzorky barev, inspirativní obrázky z internetu nebo výstřižky z časopisů a vytvořte si koláže, na kterých si vyzkoušíte různé možnosti a varianty. Použít můžete také fotografie vašeho stávajícího interiéru, které upravíte v některém z grafických programů na počítači. Obrázky, vzorníky a koláže vám napoví, jaké barvy zvolit a případně i prozradí, zda je potřeba někde přidat či naopak ubrat.
Při výmalbě obývacího pokoje nezapomínejte na psychologii barev
Při výběru výmalby se vyplatí zohlednit také to, že jednotlivé barvy rozdílně působí na naši psychiku. Vzhledem k tomu, že obývák je společenskou místností, kde se schází rodina i návštěvy, měl by působit harmonicky, oddechově a vyvolávat pocit bezpečí. Které barvy jsou tedy na vymalování obývacího pokoje nejvhodnější?
Žlutá
Žlutá barva je skvělá hlavně do chladnějších místností, případně do prostor, kde nedopadá tolik slunečního světla. Pokoj krásně prosvětlí a zároveň na pohled zvětší. Navíc také zlepšuje náladu, dodává energii a podporuje aktivitu. Dobrou volbou je také citrónově žlutá, která zahřívá a zároveň uklidňuje.
Zelená
Zelená je v posledních letech velkým trendem, a to hlavně její světlejší odstíny. Hezky prosvítí tmavé pokoje a vypadá dobře v kombinaci s dřevěným nábytkem. Tmavší odstíny se hodí spíše do teplejších pokojů a perfektně vyniknou například s hnědou koženou sedačkou. Jsou také jasnou volbou, pokud máte v obývacím pokoji plno květin.
Béžovo-hnědé odstíny
Odstíny béžové a barvy typu café latté, čokoláda či mocca snadno sladíte s jakýmkoliv typem nábytku. Hodí se ke všemu, ale zároveň se jen tak rychle neokoukají. Pokud však budete chtít sáhnout po tmavých tónech, nikdy je nedávejte na všechny stěny. Pokoj by mohl působit trošku ponuře.
Oranžová
Oranžová barva byla pro výmalbu obývacích pokojů v minulosti velmi oblíbená, dnes je ale pomalu na ústupu. Pokud se jí přeci jen nechcete vzdát, vyzkoušejte její varianty – lososovou, okrovou či žlutooranžovou. Tyto barvy podobně jako žlutá dodávají energii a ve světlých tónech pokoj příjemně prosvětlí.
Fialová
Fialová je v posledních letech velmi módní. Jde o barvu harmonie a často bývá spojována také se spiritualitou člověka. Stejné vlastnosti mají i světle růžové a lila odstíny. Pokud navíc zvolíte jemné tóny, můžete je použít i do menších a tmavých místností.
Barevné trendy 2020
Jedním z nejžhavějších trendů pro rok 2020 je klasická modrá barva – podle vzorníku Pantone takzvaná Classic Blue. Při malování s ní však buďte opatrní. V obývacím pokoji, který není dost prostorný a světlý ji použijte raději jen na doplňky, případně na barevné detaily, jako jsou různé výklenky v interiéru. Klasická modrá se bude nejlépe vyjímat v kombinaci s šafránově žlutou či pudrovou růžovou.
V novém roce však rozhodně nešlápnete vedle ani s ohnivou oranžovo-červenou v odstínu Lush Lava či s jemnou barvou běleného korálu.
V pripade maleho obyvaciho pokoje radeji zvolime svetlejsi odstin. Tyto odstiny vam cely prostor krasne zvetsi. Pokud by jste chteli docilit mnohem vetsiho efektu, je mozne nakoupit veskery nabytek na miru. Take je dobre zavesit nektery nabytek na zed, stejne tak televizi. Jestli je Vas obyvaci pokoj velice prostorny, opticky ho zmensite pouzitim sytych odstinu. I v loznici muzete experimentovat. Velmi dulezite je zvazit kombinaci vhodnou ke stavajicimu nabytku. Vyhodou je kompletni zarizovani obyvaciho pokoje. Muzete si totiz prvni vybrat, ktera je idealni barvu a az pote prizpusobit nakup noveho nabytku.