Jak zařídit garsonku

Bydlet v garsonce je oblíbené především u lidí, kteří chtějí mít své vlastní soukromí, kteří nemají zájem o spolubydlící a kteří nemají partnera, se kterým by domácnost sdíleli.

Naštěstí na trhu s nemovitostmi je stále k dispozici mnoho menších garsonek ke koupi i k pronájmu. Ať už se rozhodnete si garsonku nebo malý byt koupit či pronajmout, poradíme vám, jak si nový domov zařídit. I když je nový příbytek velikostně poměrně malý, neznamená to, že ho nelze opticky zvětšit. Otázkou tedy stále zůstává – jak zařídit garsonku?

Prvním krokem je rozčlenění garsonky do několika zón

I podle zkušených architektů má být tím prvním krokem rozčlenění garsonky do několika zón. Díky jednotlivým zónám se bude přesně definovat prostor v garsonce. Najednou bude hezky rozdělené to, kde se nachází pracovna, kde ložnice nebo kde obývací pokoj. 

Rozdělení garsonky do více zón

Rozčlenění domácnosti je možné provést několika způsoby. Jednou z možností jsou posuvné dveře, které mohou elegantně rozdělit obývací pokoj od ložnice. Případně je to možné i závěsem nebo dělícími panely. Velkým pomocníkem je i samotné osvětlení. Je také možné využít podlahu. Aktuálně jsou velice chytrým řešením takzvaná zvýšená pódia, do kterých lze leccos uložit. Nejen, že budou zvýšená pódia možností, jak oddělit ložnici nebo pracovnu od zbytku garsonky, ale také díky nim nebudete muset kupovat takové množství nábytku. Bude to zároveň úložný prostor. 

Na barvách záleží

Jak zařídit garsonku nebo jak zařídit malý byt, aby byl opticky větší? Velkým pomocníkem jsou také barvy, které můžete využít ve svůj prospěch. Při malování se zaměřte především na světlé odstíny, které domácnost opticky zvětší. Nejlepší volbou je samozřejmě bílá barva, kterou zkombinujte se světlou podlahou. Ano, i na barvě podlahy záleží. 

Upustit byste měli od tmavých odstínů barev nebo posléze od tmavého nábytku. Nejen, že tmavá barva působí depresivně, ale také umí místnost opticky velice zmenšit. Zejména, pokud bude v kombinaci s tmavým nábytkem. Vsadit všechna esa v rukávu na světlé odstíny jak barev, tak podlahy i nábytku se v tomto případě vyplácí.

Nábytku málo, ideálně ho zavěste

Když už byl zmíněn nábytek, chvíli u něj zůstaňme. Aby došlo k optickému zvětšení místnosti, vyplatí se vsadit na světlý nábytek, tedy na světlou, ideálně bílou kuchyňskou linku, na bílé komody a světlé pohovky. Případně je možné kombinovat takto jemný nábytek s dřevem, to ničemu neuškodí. 

Nábytek není třeba

Kromě dodržení správného odstínu barvy pamatujte ještě na jedno pravidlo, a sice při zařizování garsonky v paneláku použijte co nejméně nábytku. Vyhněte se zbytečnému harampádí a ponechte si v novém příbytku jenom to, co ke svému fungování potřebujete. Volte spíše praktické, moderní kusy nábytku, které jsou jednoduché. Na klasické velké obývací stěny zapomeňte. Jsou nejen nemoderní, ale také zabírají až příliš mnoho prostoru. Vystačíte si s drobným TV stolkem, který bude mít dostatek úložných prostor. 

Dalším fíglem, jak zařídit malý byt či jak zařídit garsonku v paneláku je zavěšení nábytku. Jak jsme zmínili, s nábytkem by se to nemělo přehánět, protože zabírá mnoho místa. Pokud však křeslo nebo pohovku zavěsíte ke stropu, místo se nezabere prakticky žádné. Místnost se tedy nebude zdát nijak zaplněná nebo příliš malá.

Využijte každého jednoho centimetru

I v garsonce se může dobře žít, pokud si ji zařídíte chytře. Při zařizování myslete na to, že by neměl ani jeden centimetr přijít nazmar. Proto například upgradujte svůj parapet, ze kterého uděláte multifunkčního společníka. Stačí, když parapet doplníte o dubové nebo jiné parkety a vytvoříte tak drobný úložný prostor třeba na knihy nebo časopisy. 

Skvělým společníkem v garsonce nebo malém bytě je posuvná skříň, kterou hravě zamaskujete třeba roh místnosti, kde skladujete krámy a věci, které zrovna nepotřebujete. Navíc do posuvné skříně leccos uložíte.

5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest