Benzínová, AKU nebo elektrická sekačka?

Pokud máte na své zahradě trávníku, bez sekačky se neobejdete. Podívejte se, co by vás mělo zajímat při koupi sekačky na trávu. Hlavní je velikost a tvar pozemku.

Elektrická sekačka

Na malé pozemky o velikosti do 600 m2 jsou elektrické sekačky prakticky i ekonomicky nejvhodnější. Hodí se i do městské nebo v husté zástavby, kde by benzínová sekačka obtěžovala svým hlukem. Na malých plochách nebývá problém s přívodem elektřiny a prodlužovacím kabelem. Často se využívají na malých předzahrádkách a dvorcích. Jsou lehčí, levnější a tišší než benzínové a hodí se i na prudké svahy. Počítejte však s nižším výkonem a zdrojem elektřiny v podobě zásuvky nebo elektrocentrály. Musíte si dát pozor na to, abyste nepřesekli přívodní kabel. Můžete se také rozhodnout i pro akumulátorovou sekačku. 

AKU sekačky

K oblibě AKU sekaček přispívá hlavně to, že baterii, která tvoří nemalou část ceny, lze používat i na další techniku, jako je fukar, křovinořez, plotostřih či pila. Výhodou těchto sekaček na trávu je i stále lepšící se výkon motoru a výdrž akumulátoru. Menší zahradu posekáte i na jedno nabití. Akumulátorové sekačky je třeba vybírat s ohledem na plochu a terén trávníku. Kombinují v sobě výhody benzínových i elektrických sekaček. Jsou lehké, tiché, výkonné a nepotřebují zdroj elektřiny. Jejich baterka se ale rychle vybíjí a vydrží jen omezený počet nabíjecích cyklů. Pak si musíte koupit novou, proto na to myslete při výběru. 

Aku sekačka

Benzínové sekačky

Na velké plochy, do svahu a náročného terénu se hodí spíše než AKU sekačka benzínový motor. Jeho výkon má odpovídat šířce záběru. Benzínové sekačky mají vysoký výkon a široký záběr nožů. Počítejte s vyšší cenou, náročnější údržbou, vyšším hlukem i vibracemi. Benzínovému motoru nesvědčí náklon nad 15°, mohl by se zadřít. Výjimkou jsou stroje s odolností proti převrácení. Pokud není uveden výkon motoru kilowattech nebo koních, sledujte objem motoru. U silných strojů najdete hodnotu 190 cm³. Na střední velké plochy volte sekačku s pojezdem a objemem motoru 160 cm³, pro malé plochy a sekačky bez pojezdu stačí 130 cm³. Motory OHC, OHV a DOV už mají větší točivý moment a nižší kubaturu

Tlačená nebo samochodná sekačka

Samochodné typy mají širší záběr, silnější a těžší motor a větší koš. Sekačka se pak ale hůře ovládá a nehodí se do členitých zahrad. Tam je lepší zvolit sekačku bez pohonu kol a s menším záběrem, která je lehká a snadno ovladatelná. Na členité plochy střídající se s velkými volnými plochami zvolte kombinaci výkonnésekačkyvyžínačem na členitá místa. U sekačky s pojezdem, si připlaťte za vícerychlostní. U vyšší trávy je lepší nižší rychlost pojezdu. Při volbě rychlosti je na výběr přepínánístupňů rychlosti či variátor. U variátoru se mění rychlost plynule. Vícerychlostní pojezd má variátor, ale systém lze zastavit i na několika stupních.

4.7/5 - (3 votes)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest