Graseko, specialista na vertikální zahrady

Vertikální zahrady jsou moderním řešením, které spočívá v přeměně dostupných vertikálních ploch na živé zelené stěny. Vertikální zahrady, které zdobí vnější stěnu, jsou neobvyklým prvkem, který odlišuje danou budovu. Není to tedy jen symbol udržitelného rozvoje a ekologie, ale jde především také o dokonalý a krásný design. Je to také jednoduchý způsob, jak přeměnit zeď, která potřebuje renovaci nebo jak skvěle vylepšit okolí.

Co to je vertikální zahrada

Jde v podstatě o vertikální struktury, ve kterých je možné vysázet různé druhy květin a zelených rostlin. Je tím vytvořen určitý geometrický tvar a dokonce rozděluje území na určité zóny. Chce to také trochu fantazie a kreativity. Taková zeleň uprostřed betonové džungle velkoměsta je dokonalým a vizuálním efektem pro čistotu ovzduší. V tomto případě jde o široký výběr nejen rostlin, ale i tavrů a možností usazení rostlin. Jedná se tedy o efektivní zelenou zeď, která může zdobit budovy, byty a kanceláře, ale také venkovní stěnu. V současné době jsou vertikální zahrady stále populárnější.

Vertikální zahrada na budově
Vertikální zahrada na budově

Vertikální zahrady pro všechny typy místností

Díky dostupnosti mnoha pokročilých technických řešení a především díky rostoucímu povědomí o životním prostředí a popularitě kvalitního designu se vertikální zahrady stále častěji zakládají i v soukromých domech a bytech. Nejen obývací pokoj, ale i koupelna nebo jiná část bytu může být vhodným prostorem pro vertikálnní zahrady, které dají místnosti dokonalost a oživení. Jsou ale také vhodné například do přijímacích místností, do vstupních hal, zasedacích místností nebo veřejných budov a restaurací. Mají široké možnosti instalace a jejich výhody jsou také velmi pozitivní.

Vertikální zahrada v bytě
Vertikální zahrada v bytě

Jaké výhody mají vertikální zahrady

Jednou z výhod těchto zahrad je možnost čistoty ovzduší a to nejen v interiéru, ale i v exteriéru. Dále poskytují velkou zvukovou a tepelnou izolaci a modulární systém umožňuje vertikální i horizontální rozšíření. Také závlahový systém je velmi důležitý a v takovém případě jde o efektivní zavlažování. Díky vertikálním zahradám se v místnosti vytváří jedinečné mikroklima. Zelené stěny nejen krásně vypadají, ale také zvlhčují vzduch v místnosti, čistí ho a produkují kyslík. Kromě toho mají uklidňující účinek na nervový systém, odbourávají stres a mohou skutečně zlepšit náladu.

Vertikální zahrada - exteriér
Vertikální zahrada – exteriér

Jaké rostliny lze použít

Je to individuální, ale do interiéru je vhodné požít například kapradiny, fíkus, banánovník, filodendron, břečťan a podobné rostliny. Pro venkovní zahrady lze použít doslova vše, co lze zasadit. Vznikají dokonalé a originální zahrady, které zapadají do okolí. Člověk je tak spojen s přírodou, která bývá v posledních letech hodně vzdálená. Zejména těm, kdo žijí ve velkoměstě.

Vertikální zahrada
Vertikální zahrada

Realizace s profesionály

Realizace takových vertikálních zahrad není nikterak složitá a jde v podstatě o jednoduchý způsob sadby rostlin, ale jde spíše o ty jednodušší varianty. Dokonce i bylinky na zahrádce mohou být zasazeny na způsob vertikálních zahrad. Ty složitější systémy a těžší varianty vertikálních zahrad by měl člověk přenechat profesionálům.

5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest