Na dřevostavby během celého roku negativně působí déšť, slunce, mráz, vítr i sníh. Proto je třeba jednou za čas dřevěný povrch zahradního domku či chaty ošetřit.
Kromě okolních vlivů, jako je déšť, slunce, vítr a sníh, působí na dřevo dřevokazný hmyz, houby a plísně, které z dřevostavby udělají velký problém. Vlhkost ve dřevě způsobuje vzájemné pnutí barevného nátěru a dřeva, které pak časem popraská.
Broušení dřeva u nové stavby
Začněte natírat v den, kdy není vlhko a mokro, aby bylo dřevo suché. Pokud natíráte zahradní domek poprvé, doporučujeme povrch dřeva zdrsnit smirkovým papírem, aby lépe absorbovalo lak a nátěr. Dřevo následně očistěte od prachu a zbytků pilin. Okenní rámy nejprve natřete a pak je teprve nainstalujete na stavbu.
Impregnace dřeva
Impregnační nátěr zajistí, aby do dřeva nepronikla voda a dřevěná stavba pod působením vnějších vlivů nepodléhala rychlé zkáze. Zaschlou impregnaci nejprve přebruste jemným smirkovým papírem a pak natřete impregnací.
Nátěr lazurou, lakem nebo voskem
Na zaschlou impregnaci naneste lak, lazuru nebo vosk ve dvou vrstvách, tedy základní a pak krycí nátěr. Na vnější stranu stavby můžete nanést i tři vrstvy. Přečtěte si návod na nátěru, ať víte, jak dlouho je třeba nechat nátěr zaschnout. U většiny laků se za 15 až 20 minut po nanesení vrstvy setře zbytek nátěru z povrchu.
Odstranění staré barvy
Ze starší stavby je nejdříve třeba odstranit starší nátěr. Předchozí barvy se zbavte pomocí smirkového papíru nebo vibrační bruskou. Můžete nátěr i opálit pomocí klasického, speciálního plynového či horkovzdušného hořáku či chemicky odstranit.
Fungicidní přípravky proti plísním a dřevokazům
Po odstranění vrstvy dřevěný domek nebo novou dřevostavbu pak napusťte pro ochranu fungicidním prostředkem proti plísním a dřevokazům, nebo jinou alternativou doporučenou výrobcem či prodejcem.
Jaké zvolit barvy
Jako základní nátěr můžete použít mořidlo vedvou až třech vrstvách. Barvy mohou být syntetické nebo ředitelné vodou, které rychleji schnou. Nejčastěji se používají lazury, které jsou na rozdíl od barevných a bezbarvých laků prodyšnější. Pokud je dřevo ještě stále uvnitř vlhké, přes lak se nemá jak odpařit, ale lazura vlhkost díky své prodyšnosti propustí ven. Navíc jsou lazury ve velkém množství barevných odstínů. Jako poslední vrstvu můžete, ale nanést bezbarvý lak nebo krycí barvu.
Ochrana dřevostavby na podzim před zimou
Zahradní domek z kvalitního smrkového dřeva při správné údržbě dlouho vydrží. Pokud má dobrou střešní krytinu a okapy, které správně odvádí vodu, dřevo nenavlhne. Proto na podzim zkontrolujte, zda nejsou na střeše díry, kterými by do domku zatékalo. Vyčistěte okapy, aby voda neztékala po stěnách. Jestliže napadne hodně mokrého sněhu, zavčas ho ze střechy odstraňte. Pokud si nevíte s údržbou zahradní dřevostavby rady, neváhejte se obrátit na odborníka.