Jak vybrat vysavač – Nejdůležitější tipy a rady

Domácími spotřebiči se to v domácnosti jenom hemží. Vedle kávovaru a pračky nesmíme postrádat ani vysavač, který popadáme dřív než jen v sobotu při uklízení. Vybrat si ten pravý však není jednoduché, protože nabídka na trhu zahrnuje rovnou několik typů. Který z nich je pomyslnou trefou do černého? 

Úklidového pomocníka bychom mohli rozdělit na tři kategorie, a to:

 • Klasický vysavač (sem spadají sáčkové i bezsáčkové alternativy)
 • Robotický vysavač (inovace a trend dnešní doby)
 • Tyčový vysavač (zlatá střední cesta)

Sáčkové a bezsáčkové vysavače jsou základními modely

I když se pozornost moderních domácností upíná trochu jiným směrem, sáčkové a bezsáčkové vysavače jsou stále v nabídce. Řeč je o zcela základních modelech, které lze zakoupit i pod tisíc korun. Hodí se zejména do menších domovů, které disponují hladkými povrchy. 

Zatímco sáčkové vysavače jsou nižší ceny, ale za to se musí pravidelně vyměňovat jejich obsah, bezsáčkové jsou náročnější na údržbu, za to ale silného výkonu.

Výhody a nevýhody sáčkových vysavačů

+ nízká cena
+ některé typy sáčků na opakované použití
– nutnost dokupovat sáčky
– nízký výkon

Výhody a nevýhody bezsáčkových vysavačů

+ silnější výkon
+ nemusí se kupovat sáčky
– náročnější na údržbu
– vyšší cena v porovnání se sáčkovou alternativou

Robotické vysavače jsou výkřikem moderních technologií

Zatímco zmiňované verze tohoto úklidového společníka se pomalu, ale jistě dostávají do ústraní, velení přebírají robotické vysavače, které upřednostňují především rodiny s nedostatkem času. I když se mu musí vymezit hranice čili prostor, kam smí a kam nikoliv, stále se jedná o samostatného člena rodiny, který nejen, že vysaje, ale propracovanější modely i vytřou zároveň. A to se hodí, nemyslíte? Ti, kteří si robotickou verzi domácího spotřebiče zakoupili si investici nemohou vynachválit. Hravě a zdatně zvládne úklid hladkých ploch i koberců s nižším chlupem. A až bude mít po práci, zajede si znovu do své nabíjecí stanice, kde se nabije pro další výjezd.

Výhody a nevýhody robotického vysavače

+ ideální rozměry (hravě se vejde i pod nábytek)
+ ovládání přes aplikaci v mobilním telefonu (modernější verze)
+ vysávání bez sebemenší námahy (vhodné pro zaneprázdněné jedince)
+ zabudovaná navigace (novější přístroje mají zabudovanou navigaci, aby nenarážely do nábytku a nemusel se jim vytyčovat prostor, kam smí a nesmí zamířit)
+ možnost vytírání (u novějších variant)
– vyšší pořizovací cena

Robotický vysavač
Robotický vysavač

Tyčové modely jako zlatá střední cesta

Zakoupení sáčkového nebo bezsáčkového vysavače nepřichází v úvahu, ale robotický vysavač vám nepovoluje rodinný rozpočet? Nevadí, je tu totiž zlatá střední cesta, a ta vede skrze tyčové neboli akumulátorové vysavače. Tento typ úklidových společníků posune luxování zase na jinou úroveň. Díky tomu, že za sebou netahá elektrické kabely, ale nabíjí se, s ním hravě vysajete všechny pokoje v domě. A pokud se svým hlavním nástavcem všude nedostane, lze z něj vypojit malý ruční vysavač, se kterým vysajete zbytek nečistot.

Některé novější modely si poradí i s tekutinami, respektive je nezastraší při úklidu.

Výhody a nevýhody tyčových vysavačů

+ vysáváme bez kabelu
+ skladný
+ nezalekne se vody
+ možnost rozložit na ruční verzi
– nutnost dobíjení

Tyčový vysavač
Tyčový vysavač

Další typy vysavačů

Základní rozdělení vysavačů známe, ale věděli jste, že těmito typy ani zdaleka nekončíme? Existují ještě další, méně využívané alternativy, které však oceníte mít taky po ruce. Alespoň v některých situacích. 

Antibakteriální vysavače do rodiny alergiků a astmatiků

Máte ve své rodině někoho, kdo je alergický na prach, roztoče nebo třeba na pyl? Alergici i astmatici vyžadují ke svému spokojenému životu opravdu čisté prostředí, a to včetně ovzduší. Abyste svou běžnou činností doma nevířili alergeny, pravidelně je vysávejte, a to antibakteriálním modelem, který, podle odborníků a toho, co se uvádí na krabicích, zachycuje a ničí až 99 % všech bakterií a dalších alergenů. 

Některé mají dokonce um dezinfikovat tkaniny nebo matrace, což se hodí především při velkých úklidech.

Výhody a nevýhody antibakteriálních vysavačů

+ dezinfikuje tkaniny i matrace
+ možnost zakoupit v ruční nebo klasické verzi
– vyšší cena

Víceúčelové modely oceníte mít po ruce při velkých úklidech

Nesmíme zapomenout ani na víceúčelové vysavače, které se těší velké oblíbenosti hlavně díky sociálním sítím. Nejeden influencer je propaguje v okamžiku, kdy potřebuje vrátit zbrusu nový vzhled pohovce v obývacím pokoji. Ano, mluvíme přesně o modelech, které z čalounění vytáhnou i sebevíc “zažranou” špínu. Jsou však méně skladné a dražší, proto se je vyplatí spíše jednorázově půjčit při velkých úklidech.

Výhody a nevýhody víceúčelových vysavačů

+ vysává i tekutiny
+ navrací čalounění i kobercům novou podobu
– velké rozměry
– vysoká cena

Kritéria, která při výběru vysavače rozhodují

Při výběru úklidového pomocníka mohou pomoct zmiňované výhody a nevýhody jednotlivých alternativ, ale také jsou rozhodujícími faktory parametry jako:

 • Výkon
 • Objem sběrné nádoby/sáčku
 • Typ filtrů
 • Hlučnost vysavače
 • Dostupné příslušenství

Sací výkon udává sílu vysávání čili vybírejte vysavače s nejvyšším číslem, abyste se těšili ze snadného, rychlého a velice efektivního luxování. Objem sáčku se taktéž volí co největší, abyste už po jedné místnosti nemuseli nádobu vyprazdňovat. Hlučnost vysavače je ryze individuální záležitostí (obvykle ale volíme co nejtiššího úklidového společníka), u příslušenství také zvažujeme naše osobní priority a požadavky. 

5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

1 komentář u „Jak vybrat vysavač – Nejdůležitější tipy a rady

 • 20 července, 2022 (10:17 am)
  Permalink

  Nedokážu si představit svůj život bez mopovacího robota. Dříve jsem tyto činnosti dělal ručně, což bylo časově náročné. Je skvělé, že se zařízení tohoto typu objevuje stále více, usnadňují život a umožňují ušetřit spoustu času.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest