Petúnie – Ať balkon září všemi barvami

Dali jste si letos za cíl mít ten nejkrásnější a nejbarevnější balkon? Zapomeňte na klasické muškáty, které jsou sice hezkou, ale trochu retro klasikou. Raději svůj balkon rozzařte díky petúniím, které patří k vůbec nejoblíbenějším balkonovým rostlinám.

Oblíbené jsou především díky jejich bohatému květenství i díky tomu, že toho nepotřebují k životu mnoho. Otázkou však stále zůstává, jak je pěstovat a jaké odrůdy petúnií na balkoně nejvíce vyniknou?

Co petúnie potřebuje ke svému spokojenému životu?

Stejně jako každá jiná balkonová rostlina, i petúnie potřebuje ke spokojenému životu jenom čtyři věci, a těmi je voda, slunce, vhodná zemina a samozřejmě kvalitní vícesložkové hnojivo, které jenom podpoří její kvetení.

Petúnie

Petúnie a její pěstování

Jak pěstovat petúnie? Není na tom nic těžkého. Důležité je, abyste petúnie na balkon nevytahovali dříve, než zaručeně skončí poslední zimní mrazíky. Petúnie jsou totiž velice citlivé na sebemenší mrazík, proto s výsadbou či opětovaným vystrčením na balkon opravdu nespěchejte. V ideálním případě je na balkon za dobrých podmínek vytáhněte v dubnu či v květnu, kdy už mrazíky prakticky nehrozí. 

Pro petúnie je velice důležité, aby kvetly na teplém a slunném místě. Balkony většinou nepostrádají ani teplo, ani světlo, tudíž jsou dokonalým stanovištěm. Pokud však petúnie opravdu chcete dát na balkon, myslete na to, že je musíte chránit před nepřízní počasí, jako je například déšť. Jestliže budou rostliny takzvaně bičovány deštěm, dojde k hnilobě kořenů a k dalšímu nenávratnému poškození květiny. 

Častější zalévání hlavně v teplých letních dnech

Jelikož budou petúnie sídlit na balkoně, kde prakticky neustále svítí sluníčko především v létě, musíte počítat s častějším zaléváním. Zkušeným pěstitelům se osvědčilo zalévání každý druhý den. Samozřejmě ale platí pravidlo, že kde je méně světla, tam se bude méně zalévat, a obráceně. Hlavně rostlinu nepřelijte, aby opět nedošlo k hnilobě jejích kořenů. 

Květ petúnie

S hnojením je to stejné snadné jako s jejich množením

Čtvrtou podmínkou spokojeného života petúnií je pravidelné hnojení, které podpoří jejich barevné a bohaté kvetení. Vhodné je především hnojivo, které obsahuje více vápníku a také železa. Bohužel půda, do které se petúnie sází, blokuje příjem železa, proto zejména tuto složku je nutné rostlině dodávat alespoň tímto způsobem, a to ideálně jednou týdně. 

Pokud se vám rostlina líbí, můžete si ji rozmnožit. Ať už pěstujete petúnii převislou nebo petúnii zahradní, na množení opravdu nic není. Nejčastěji se petúnie množí řízkováním, ale pěstitelé upozorňují na to, že řízkováním se přenáší i choroby, nejen vlastnosti mateční rostliny. Levnější (a tedy i bezpečnější) je množení osivem.

Jaké odrůdy petúnií se hodí na balkon?

Ptáte se, jaké petúnie nejlépe vyniknou na balkoně? Vhodné jsou petúnie spadající do skupiny grandiflora, které jsou krásné svými opravdu velkými a nepřehlédnutelnými květy. Spadá sem například odrůda zvaná Karkulka nebo Rose Pirouette. Mezi českými pěstiteli jsou nejvíce oblíbené odrůdy spadající do skupiny Penduly, kam patří nejodolnější odrůdy.

Fialové petúnie

O petúniích

Věděli jste, že petúnie, kterým se také lidově říká petunky, se u nás začaly pěstovat už v polovině 20. století? V té době se u nás objevily vůbec první hybridní odrůdy této nádherné barevné rostliny. Postupem času se začaly objevovat další odrůdy, které se vyprofilovaly a dnes si můžeme vybírat z opravdu obrovské škály rostlin. 

Je velice zajímavé, že s postupem času se petúnie přizpůsobily našemu klimatu a prostředí. Přece jen v minulosti bylo lepší pěstovat petúnie s menšími květy, jelikož byly odolnější proti nepřízni počasí. Naopak petúnie s velkými květy jen velice špatně nepřízni počasí odolávaly. Jak již bylo zmíněno, s plynoucími léty se petúnie přizpůsobily prostředí a dnes jsou rozdíly mezi jednotlivými typy odrůd minimální. To ostatně potvrzují i zkušení pěstitelé této krásné balkonové rostliny.

5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest