Topná sezona započala. Jak neprotopit miliony?

Venkovní teploty klesají k nule a z komínů rodinných či panelových domů se začíná kouřit. A to hlásí jediné – topná sezona započala! Že nechcete stejně jako vloni protopit majlant?

Ideálním řešením by byla včasná změna dodavatele, ale po startu topné sezony je na ni už pozdě. Proto se vyvarujte několika základním chybám, které vedou k vysokým výdajům za vytápění. A kromě toho se držte několika rad a tipů, díky nimž nebudete vyhazovat své peníze okny. 

Chyby, kvůli kterým každoročně protopíme víc, než očekáváme

Abyste se vyhnuli vysokým nákladům spojených s vytápěním, je třeba se odnaučit několika věcem. Dalo by se říct, že mluvíme o chybách, kterých se dopouští nejeden majitel rodinného domku či bytové jednotky. V čem konkrétně chybujeme a co nás tedy stojí nemalé peníze?

Přetápění

Jednou z největších chyb je přetápění. To se týká především seniorů, u nichž topná sezona začíná s poklesem teplot pod patnáct stupňů. Ale samozřejmě i mladší generace mají často tendenci přetopit svou domácnost. Ptáte se, jak zjistit, jestli se vás tento problém týká? Stačí změřit teplotu v místnostech svého příbytku. Pokud naměříte ve většině místnostech pětadvacet stupňů a víc, je přetápění i vaším problémem, bohužel. 

Topení

Podle odborníků zvýšení teploty v interiéru jenom o jeden jediný stupeň vede ke zvýšení spotřeby energie o rovných šest procent. Držte proto teplotu v interiéru pod zmiňovanými pětadvaceti stupni, vyšší hodnoty jsou mimořádně nehospodárné. 

Špatné větrání

Když teploty začnou padat k nule a topení začne fungovat na plné obrátky, není to rozhodně povel k tomu, abyste přestali větrat. Větrání je totiž zásadní pro správné klima a i v chladnějších ročních obdobích na to nezapomínejte. Oproti letním měsícům však platí jedna věc, a sice nevětrejte dlouho, ovšem větrejte intenzivně. To povede k tomu, že příliš mnoho tepla z interiéru neunikne, na druhou stranu vyčistíte vzduch a zaženete ospalost i únavu. 

Nemáte termostat

Dalším velkým problémem je neexistence termostatu. Pokud chcete v topné sezoně ušetřit nebo alespoň neprotopit miliony, tuto chytrou věcičku si pořiďte. S její pomocí totiž budete regulovat teplo v interiéru. Zatímco v době, kdy jste v zaměstnání, se teplota bude udržovat na minimu, v okamžiku, kdy máte přijít domů, se teplota zvýší na požadovanou teplotu. 

Termostat

Tipy, jak ušetřit v topné sezoně

Že neděláte ani jednu ze zmíněných chyb, přesto se sumy za vytápění dostávají k obrovským hodnotám? Za vyzkoušení stojí několik tipů, s jejichž pomocí topnou sezonu projdete s plusem na účtu, nikoli s mínusovým kontem. 

Odvzdušněte topení

Jen málokdo před začátkem topné sezony odvzdušní topení. To bohužel vede k vysoké spotřebě za vytápění. Odborníci rádi upozorňují na fakt, že pokud se v topení nachází vzduch, nemůže pak fungovat na plný výkon a teplota v místnosti se dohání vyšší spotřebou. A to logicky vede ke zvýšeným výdajům spojených s vytápěním. 

Používejte rolety a žaluzie

Většina lidí se domnívá, že rolety nebo žaluzie slouží jenom na to, aby zabránili příchodu sluníčka do interiéru. Jenže oceníte je rozhodně i v zimě a na podzim. Pokud je na noc budete stahovat, podpoříte tím radiátory. Teplo totiž budou odrážet. Ve dne však nechte proudit poslední sluneční paprsky do interiéru, aby mohly vzduch uvnitř ohřívat. 

Vyměňte kotel

Vůbec tím nejúspornějším řešením je výměna kotle. Věděli jste, že kotle starší patnácti let jsou mimořádně nehospodárné? Novější, už krapet ekologičtější a úspornější spotřebují až o třicet procent tepla méně. I když to zprvu bude vyšší investice, velice brzy se vyplatí.

Kdy začíná topná sezona a kdy končí?

Topná sezona začíná v okamžiku, kdy dva dny po sobě klesnou hodnoty na teploměru pod třináct stupňů. Vyhláška říká, že topná sezona trvá od září do května. Konec topné sezony je oficiálně stanoven na 31. května.

5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest