Kvalitní ručníky vydrží hebké i po mnohonásobném praní. Při nákupu si proto všímejte použitého materiálu, délky vláken, barvy i výrobce. Gramáž ručníků a osušek by měla být větší než 400g/m2. Vsadit na kvalitu se vám rozhodně vyplatí.
Před prvním použitím ručníky veperte
Před prvním použitím ručníky a osušky dvakrát po sobě vyperte. Vlákna se uvolní a jiná naopak utáhnou a vyperou se chemické látky i změkčovadla přidávaná při výrobě. Ručníky neperte současně s oblečením se zipy s ostrými hranami, které z nich mohou vytahat vlákna. Trčící vlákna nevytahujte a odstřihněte. Ručníky by se měly vyprat alespoň jednou týdně.
Praní froté ručníků
Kvalitní froté ručníky a osušky můžete vyprat na 60 °C. Pokud narazíte na symbolech praní na nižší hodnotu, hledejte kvalitnější materiál. Při praní ručníků rozlišujte barvy a nepoužívejte aviváž, která snižuje jejich savost.
Praní bambusových ručníků
Bambusové ručníky a osušky mají výborné savé vlastnosti, jsou antibakteriální a nezapáchají jako klasické ručníky. Perou se na 40 °C bez aviváže, aby nedošlo ke ztrátě savosti. Sušte je při nižší teplotě.
Praní pracovních ručníků
Pracovní ručníky a hotelové ručníky bývají více ušpiněné. Nepřidávejte ale více prášku na praní, jinak se usadí ve tkanině, ručníky méně sají a barva bledne. Dodržujte doporučení od výrobce.
Praní plážových osušek
Plážové osušky perte odděleně od ostatního prádla a nepřeplňujte pračku, jinak se vlákna polámou. Před praním je venku vytřepejte, abyste je zbavili písku, prachu a nečistot. Tyto osušky mají tendenci vstřebávat barvy z jiného oblečení, línat a zachycovat na sobě uvolněné žmolky a praní pak ztrácí svou účinnost.
Volba pracího prostředku
Prací gel se lépe rozpouští než prací prášek. Můžete použít i gelové kapsle, které se snadno dávkují. Oddělujte od sebe tmavé, barevné, světlé a bílé ručníky a vynechejte aviváž, jinak i kvalitní ručníky a osušky ztrácí savost i hebkost.
Odstranění zápachu z ručníků a osušek
Pokud ručníky a osušky i po vyprání zapáchají, přidejte přímo do praní a místo aviváže trochu octa. Ten je vydezinfikuje, odstraní mastnotu, nečistoty i pach, zafixuje barvu a odstraní vodní kámen z pračky. Můžete přidat i jedlou sodu. Na bělení bílých ručníků přidejte na celou pračku 100 ml citrónové šťávy. Ihned po vyprání ručníky a osušky pověste.
Sušení a žehlení ručníků a osušek
Při sušení v sušičce budou ručníky a osušky krásně vysušené a nadýchané. Mezi praním a sušením je zlehka protřepejte a nepoužívejte ubrousky do sušičky pro změkčení prádla. Stejně jako aviváž se potáhnou voskovitou vrstvou a nevstřebávají vodu.
Pokud nemáte sušičku, pověste je ven do stínu na čerstvý vzduch. Slunce ničí vlákna a sníží savost. Nesušte je na radiátorech, jinak ztvrdnou. Ručníky a osušky nežehlete, ztrácí tak savost a vlákna se oslabují. Žehlí se jen lněné ručníky.