Proč založit jezírko na zahradě?

Voda je životní nezbytností pro lidi, živočichy i rostliny. A proto jejich cena s nedostatkem stoupá. Aby zahrada působila krásně a plná života, musíme jí obohatit o zahradní jezírko. Jak na to? Více v článku. 

Nedostatek vody na zahradě nejlépe vypozorujeme v parních letních dnech, kdy nám zahrada před očima uvadá. A proto uměle lidskou rukou vytvořená zurčící nebo i stojací voda dodá „vdechne“ zahradě život. Když si uděláme čas a v klidu posedíme u takového vodního prvku v zahradě, vypozorujeme množství zpěvných ptáků, kteří se přilétají napít. Také mnohé druhy hmyzu jsou závislé na přítomnosti vody. A určitě budou mít z vodních rybníčků a tůněk radost i domácí zvířata, jako psi a kočky.

Jezírko může mít mnoho podob

Vodní nádrže jsou určitě obohacujícím prvkem zahradní architektury. Lze je vybudovat v různých velikost, tak, aby odpovídaly velikosti a stylu zahrady. Buď si je můžeme zhotovit jako přírodní jezírko bez dalších technických prvků nebo naopak je můžeme oživit miniaturními vodopády, fontánkami, vodními chrliči nebo dokonce tekoucím potůčkem.

Zahradní fontánka

Při pořizování si zahradního jezírka bychom v prvé řadě měli vědět, k jakým účelům ho zřizujeme:

  • jezírko s vodními rostlinami (lekníny, plovoucími rostlinami, čistícími rostlinami)
  • jezírko sloužící k letnímu osvěžení a koupání lidí
  • jezírko pro různé živočichy (pro ptáky, biotop pro obojživelníky a hmyz).

Umístění jezírka

Při budování jezírka je prvním důležitým krokem volba vhodného místa. Obecně lze doporučit, aby jezírko bylo co možná největší, jelikož vypadá lépe, ale především je u takového jezírka jednodušší nastavit biologickou strukturu a stabilitu.

Na slunci nebo ve stínu?

Také si musíme zodpovědět otázku, zda zhotovit jezírko na slunci nebo ve stínu. Jestliže se bude nacházet na přímém slunci, bude mít velkou tendenci k tvorbě řas a sínic. Ovšem budou mít bujný růst břehových porostů. A tak čím víc bude poloha jezírka ve stínu, tím pomalejší bude růst okolních rostlin. Zde je vhodné volit stínomilné rostliny.

Umístění zahradního jezírka

K čemu slouží hydroizolační fólie

Dále byste měli při volbě tvaru zohlednit tvar jezírka. K tomu, abychom si vytvořili jakýkoliv tvar jezírka, nám dobře poslouží hydroizolační fólie. Tento pružný plastový materiál se přizpůsobí tvaru jámy, dna i břehů jezírka. Ovšem namísto jezírkové fólie lze také použít komerčně dostupná malá prefabrikovaná jezírka z tvrzeného plastu, kde je samozřejmě již dopředu tvar jezírka určen. A na závěr můžeme říct, že kromě estetického dojmu si ve větších jezírkách můžeme také založit chov známých koi kaprů. Ale o tom více zase příště.

5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest