Jak vybrat zahradní traktor?

Každý majitel vlastnící rozlehlou zahradu jistě zná pracovní povinnosti, které velký travnatý prostor vyžaduje. Nejde totiž jenom o sečení trávy, ale mnohdy i o zimní prohrnování, převážení nejrůznějšího materiálu a podobně.

Pakliže bychom hovořili pouze o sečení trávy, je naprosto nesmyslné, abyste například zahradu o 2.000 metrů čtverečních sekali za pomoci malé zahradní sekačky. V takový okamžik přichází na přetřes zahradní traktory, které slouží pro sekání trávy.

Miniaturní napodobeniny velkých traktorů, které vám umožní velice snadné, rychlé a především pohodlné sečení. Zahradní traktůrky se samozřejmě prodávají od plochy do 500 metrů čtverečních, v takový moment jde o poměrně výrazný luxus. Optimální hranice je kolem 1500 metrů čtverečních, kdy je vhodné uvažovat o nákupu adekvátního zařízení, které bude splňovat několik podmínek, aby svou práci vykonával kvalitně a efektivně.

zahradní traktor a členitý terén

A právě s danými parametry se vás pokusíme seznámit. Předložíme vám několik objektivních informací, jež vám pomohou při volbě zahradního traktůrku, který svými technickými předpoklady bude ideální právě pro vás.

Volba odpovídajícího typu traktoru

Z technického a logicky i fyzického pohledu rozlišujeme dva modely traktorů. Jde o drivery a ridery. První zmiňovanou skupinu tvoří zahradní stroje, které jsou vybaveny žacím ústrojím mezi osami, disponují benzínovým motorem a pyšní se převodovkou a brzdami. Zařízení, která oplývají řadou funkcionalit a ovládacích prvků pro samotné upotřebení. Jejich rozměry nejsou nikterak vybočující, především pokud jde o šíři zahradního traktoru. S pomocí velkého rejdu kol jsou naprosto ideální volbou pro velké zelené plochy.

Opakem toho jsou ridery, které jsou svojí konstrukcí uzpůsobeny členitějšímu a náročnějšímu terénu. Mezi jejich hlavní přednosti patří menší rozvor kol.

Výkon motoru a pohon zařízení

Po volbě typu zahradního traktoru lze pohodlně přistoupit k výběru adekvátního výkonu, který do určité míry souvisí i se záběrem sekací hlavy, čemuž se budeme věnovat za chvíli. Běžné menší traktory se pyšní výkonem kolem 10 koní, ty výkonnější stroje disponují výkonem kolem 30 koní.

Volba odpovídajícího výkonu je důležitá také z hlediska terénu, po kterém budete s traktůrkem jezdit. Pokud se zahrada nebo travnatý porost nachází ve svahovitějším prostoru, je vhodnější sáhnout po větším výkonu, který vás bez problému vyveze do potřebných výšin.

Zapomínat byste však neměli ani na velikost sečené plochy, s níž souvisí výkon zařízení. Pakliže tento parametr zbytečně předimenzujete, dočkáte se sice rychlého posekání malé plochy, ale také zbytečně velkých nákladů na pohonné hmoty. Ideální volba tak padá na horní hranici výkonnostní třídy, která přísluší vámi předpokládané sečené ploše.

zahradní traktor a velikost sečené plochy

Vzhledem k tomu, že jsme zmínili i možnost sekání ve svahovitějším a náročnějším terénu, stojí určitě za zvážení pohon jednotlivých náprav. Využít totiž lze zahradní traktory, které mají poháněna všechna čtyři kola, tedy 4×4. Pro lepší manipulaci se v takovém prostředí hodí i posilovač řízení, jež vám přináší velice snadnou obsluhu již tak dost objemného a těžkého stroje.

Velikost sekací hlavy

Plocha sečené zahrady samozřejmě nevypovídá pouze o samotném výkonu zahradního traktoru. O rychlosti sečení dané plochy vypovídá i volba adekvátní sekací hlavy. Jde o záběr stroje, který má při svém průjezdu terénem. Sekací hlavy se vyrábí od 60 cm do více, jak 130 cm. Taková zařízení jsou již schopna posekat poměrně velké množství travního porostu během dosti krátké doby.

S nárůstem průměru sekací hlavy samozřejmě úměrně nabývá i potřebný výkon, jež zajistí plynulý a bezproblémový chod daného stroje. Při výběru tohoto parametru se zamyslete i nad členitostí svého terénu. Pakliže potřebuje jezdit mezi spoustou stromků a záhonků, bude určitě pohodlnější a příjemnější volbou menší průměr sekací hlavy.

Kvalitní převodovka zahradního traktůrku

Abyste si zajistili ničím nerušený a pohodlný provoz svého zahradního traktoru, měli byste přihlížet také k typu převodovky, která bude v daném stroji umístěna. Z konstrukčního pohledu se lze setkat s třemi typy převodovky. Je to model Hydrostat, který patří k těm nejpoužívanější, dále pak Transmastic a AutoDrive.

Nejpropracovanějším systémem je pravděpodobně onen zmiňovaný Hydrostat, který disponuje pouze pedály plynu a brzdy. Díky olejovému čerpadlu se zařízení pyšní dlouhou životností a je v podstatě bezúdržbové.

Velice obdobně, jen v trochu zastaralejším provedení, je na tom převodovka AutoDrive, u níž si rychlost traktoru regulujete prostřednictvím pedálů. Jde o automatickou převodovku, která je mnohdy používána v běžných motorových vozidlech.

Pakliže byste zatoužili po manuálním řazení s možností volby jednotlivých rychlostních stupňů, bude ideální variantou převodovka Transmatic. Jde taktéž o odolné řešení s minimálními nároky na údržbu.

Kam s posekanou trávou?

V momentě, kdy zvolíte svůj vysněný a dostatečně výkonný zahradní traktor, měli byste se zamyslet také nad příslušenstvím, které vám zajistí likvidaci posečené trávy. Typickým vybavením v podstatě jakéhokoliv traktůrku je sběrný koš, který může nabývat odlišných objemových kapacit. Trávu tedy jednoduše posbíráte a následně ji vysypete.

zahradní traktor se sběrným košem

Pakliže budete sekat bez sběrného koše, můžou se vám v závislosti na zvoleném stroji nabízet dvě praktické varianty. Jednu z nich představuje boční výhoz, který dokáže kupit trávu do rovnoměrných cest, s kterou následně naložíte dle vlastní libosti.

Některé zahradní traktůrky však disponují i možností mulčování, což je velice ekologická likvidace posečené trávy. Během sečení dochází k jejímu drcení na velice malé části, jež jsou následně vyhozeny opět na zem, kde tráva jednoduše a přirozeně zetlí.

Zahradní traktor – nástroj pro velké zahrady

Pakliže si z prezentovaných informací odnesete alespoň část, určitě budete schopni do svého užšího výběru zakomponovat traktory, které budou odpovídat vašim potřebám a velikosti či členitosti sečeného prostoru. Finální volbu se však nebojte svěřit do rukou odborníků, kteří budou jistotou vašeho adekvátního nákupu.

Závěr

Jaké máte zkušenosti s výběrem traktoru vy? Zapomněli jsme v článku něco zmínit? Budeme rádi, když se s vašimi zkušenostmi podělíte dole v komentářích.

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest