Co obnáší stavba tenisového kurtu na zahradě

Tenis patří dlouhodobě k nejpopulárnějším sportům u nás. Rekreačně ho lze hrát v podstatě v každém věku. Je zdrojem pohybu, který všichni potřebujeme pro své zdraví, a v teplejších měsících i pobytu na zdravém vzduchu. Navíc je také významným společenským fenoménem. Při hře se potkávají tenisté z rodiny i okruhu přátel různých generací. Je to vlastně skvělý důvod, proč de vidět. Jenže kurty pro amatéry bývají často dost plné. Proč si tedy nepostavit tenisový kurt na zahradě?

Kam je vhodné umístit tenisový kurt

Pokud se chcete vyhnout náročným terénním úpravám, ideální je samozřejmě volný rovný prostor s dostatečnými rozměry a bez stromů a keřů. Rozměry pro tenisový kurt, který se vždy buduje rovnou i pro čtyřhru, jsou: šířka 10,97 m a délka 23,78 m. K tomu je třeba přičíst vždy několik metrů na každou stranu kolem kurtu, protože v kurtu musí zůstat míček, nikoli hráč. Stromy kolem kurtu dávají jistě příjemný stín, ale neměly by větvemi zasahovat přímo nad kurt, protože byste neustále museli uklízet padající listí a ulomené větvičky.

Pokud vám to pozemek dovolí, myslete i na polohu slunce. Podávat přímo proti slunečním paprskům není nic příjemného, i když si tenisté strany střídají. Zejména na jaře a na podzim, kdy je slunce níže nad obzorem, je daleko lepší, když na kurt svítí z boční, tedy té delší strany.

Jak je to s potřebnými povoleními

Než začnete podnikat konkrétní kroky k výstavbě, zjistěte si, zda je taková stavba v souladu s územním plánem. Je také vhodné dopředu záměr projednat se sousedy. Pokud byste chtěli kurt stavět blíže než dva metry od jejich pozemku, budete mít zřejmě problém. Stejně tak se můžete octnout v komplikované situaci, pokud by mohl provoz na kurtu obtěžovat sousedy svým hlukem. V rámci žádosti o stavební povolení by mohla být třeba vyžadována i hluková studie, což by vše opět zdrželo a prodražilo.

tenisový kurt

Nejlepší je se sousedy jednat po dobrém, nabídnout jim například, že budou moci kurt také využívat či jinak kompenzovat jejich souhlas. V případě, že majitelé sousedních pozemků souhlasit nebudou, nemusíte stavební povolení získat. Nebo o něj budete usilovat dlouhé měsíce i roky.  Některé firmy, které se specializují na výstavbu sportovišť, nabízejí i pomoc s povolovacím procesem. Platné stavební povolení je také podmínkou pro případné získání dotace, takže si raději nechte od odborníků pomoci. Budete potřebovat i projekt.

Při hledání místa pro tenisový kurt nezapomeňte ani na prostor pro vysoký plot, případně síť. Jinak budete neustále hledat u sousedů míčky. A vůbec už ho neumisťujte tam, kde je za plotem potok nebo řeka. Než se k tenisákům v tekoucí vodě dostanete, budou pryč.

Jaký vybrat povrch kurtu

Pro tenisový kurt si můžete vybrat z několika různých povrchů. Nejčastěji se jedná o antuku, umělý trávník, beton nebo pružný povrch z plastu na betonovém či asfaltovém podkladu. Každý z povrchů má své výhody a nevýhody. Pojďme si je probrat podrobněji.

jak vybrat povrch kurtu

Antuka

Antuka patří mezi dlouhodobě nejpopulárnější povrchy tenisových, volejbalových a nohejbalových venkovních kurtů. Jedná se o rozdrcené střešní tašky, břidlici nebo štěrk. Vrstva antuky je velmi dobře propustná, a díky tomu také tento povrch získal svůj název. Česká antuka pochází z francouzských slov „en tout cas“, což lze do češtiny přeložit jako v „každém případě“ a souvisí to s tím, že se na antuce dá hrát v podstatě za každého počasí.

K výhodám patří, že je pro rekreační hráče příjemným povrchem, je pomalejší než tvrdé povrchy i tráva. To ale neznamená, že si na ní nezahrají i ti, kteří berou hru vážně. Na antuce u nás začínala naprostá většina budoucích profesionálů. Další výraznou výhodou je i nižší pořizovací cena. Tenisový kurt s antukou lze pořídit už za zhruba 50 tisíc korun. Nesmí se ale zapomenout na vhodnou drenážní vrstvu pod samotnou antukou.

antukový kurt

Mezi nevýhody patří nutnost před sezónou antuku doplnit a také náročnější údržba. Kurty se musí nejen pravidelně „zametat“ speciální sítí, válcovat, aby byl povrch rovný, ale také kropit, aby se moc neprášilo. Pokud nemáte kvalitně ukotvené umělé čáry (obvykle plast odolávající UV záření), je nutné lajny rýsovat. Do lajnovačky se používá obvykle vápno. Umělé čáry stačí jen smetákem zbavit naprášené antuky.

Umělá závlaha na antukové kurty

Pokud budujete nový kurt, je dobré si rovnou s ním pořídit i automatickou závlahu, abyste nemuseli před každým zápasem pobíhat po kurtu s hadicí. Určitě si ji ale nedělejte sami. Je to dost jiné než třeba zavlažování trávníku. Pro antuku budete potřebovat nejen speciální postřikovače, ale také vědět, kam je umístit. Dnešní závlahy už lze i ovládat jednoduše tlačítkem přímo na kurtu. Protože ale antuka potřebuje i hloubkovou závlahu, aby neproschla, je vhodné mít k dispozici i inteligentní systém pro programování závlahy třeba na noc.

Umělý trávník

Kurty s přírodní trávou u nás tradici příliš nemají, ale umělý trávník jako povrch už není žádnou výjimkou. Výhodou umělého trávníku, který je vyroben z barevně stálého materiálu, je nejen téměř bezúdržbová správa, ale i použitelnost v podstatě za jakéhokoli počasí. Dokonce i v zimě stačí odhrabat sníh, pokud napadne, a můžete hrát. Nevýhodou proti antuce je vyšší pořizovací cena (může být až čtyřnásobná). Záleží na materiálu, parametrech trávníku a také na konkrétním provedení.

Ale pro domácí tenis je to povrch v podstatě ideální, protože málokdo má šanci pečovat o domácí kurt jako profesionálové. V místech, kde je více spodní vody, podloží se špatným průsakem, nebo kde hrozí, že na kurtu bude stát voda třeba po bouřce, se pod trávník instaluje navíc sestava drenážních trubek pro odvodnění kurtu.

Beton

Ani betonové kurty se u nás moc nebudují. Tento povrch je tradiční třeba v USA, kde se na něm hraje každý rok i poslední z grandslamových turnajů US Open. V našich podmínkách se betonové kurty najdou spíš jako nouzové řešení, kdy jsou namalovány na již existující rovné betonovém plochy. Pokud byste si ho přesto chtěli pořídit, nechte si ho vyprojektovat včetně vhodných podkladových vrstev. Cena závisí na tloušťce betonové vrstvy, pevnostní třídě betonu a také na vzdálenosti od betonárny.

betonový kurt

Pružné povrchy – koberce

Další alternativou pro domácí tenisový kurt je povrch z polyuretanu, gumy nebo nylonu. Tento materiál je pružný, nejčastěji se dodává v zeleném nebo červeném provedení. Podkladem je vrstva betonu nebo asfaltu. Kobercové povrchy jsou typické pro amatérský tenis a setkáte se s nimi také na vnitřních kurtech. Cena závisí na konkrétním materiálu.

Proč oslovit profesionály

I když by si tenisový kurt řada lidí byla schopná postavit sama svépomocí, přesto se vyplatí oslovit profesionální firmu. Ta vám dokáže poradit s výběrem místa i nejvhodnějším povrchem pro váš pozemek a také doporučit nejlepší řešení odvodnění, případně závlahy, výšku oplocení a další prvky. Mají s výstavbou kurtů zkušenosti, takže vy nebudete muset jít cestou „pokus – omyl“, což by vám kurt mohlo dost prodražit (a potenciálně i zkazit radost ze hry na nekvalitním kurtu). Hodně firem také nabízí následnou údržbu dle zvoleného povrchu, což vás zbaví starostí třeba s doplňováním antuky před sezónou, případně potřebnými opravami. Zajistí vám i veškerou dokumentaci, případně pomohou s žádostí o dotaci.

5/5 - (1 vote)

fajnadomacnost

Jsme nadšený tým co se stará o svou i vaši Fajnovou domácnost. Někdy znamená domov místo, kde je tvoje srdce. Tomu my věříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest